reklamı kapat

POPÜLER

Solo: A Star Wars Story
Solo: A Star Wars Story
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story’nin posterleri çalıntı çıktı

Heyecanla beklenen Star Wars yan hikayesi Solo: A Star Wars Story ilk fiyaskosunu yaşadı. Hazırlanan ve hayli beğenilen posterler çalıntı çıktı.

Fazla esinlenilmiş işlerle elbette ilk kez karşılaşmıyoruz. Tasarım alanında pek çok “esinlenilmiş” çalıntı iş elbette karşımıza çıktı. Hatta aklımızda kalan en yakın tarihli skandal denilebilecek “esinlenmelerden” biri 2020 Tokyo Olimpiyatları logosuydu. Tasarımcının yaptığı intihal rahatlıkla seçilebiliyordu. Durum ortaya çıkınca logoyu değiştirmek zorunda kalmışlardı. Şimdi benzer bir durum Solo: A Star Wars Story için yaşanıyor. Kabul edilemez bir intihal olduğu ise küçük bir çocuk tarafından dahi görülebilecek durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çalıntı tasarımlı posterler

Önce Solo filminin posterlerini ele alalım. Öne çıkan karakterlerin tek tek resmedildiği posterler açıkçası hayli etkileyici görünüyor. Her bir karakter bir renkle özdeşleştirilmiş ve karakterin büyük puntolarla yazılan isminin içinde karakterin görseli kullanılmış. Bej arka planlı posterler hayli başarılı. Daha sonra 2015 yılında Hachim Bahous tarafından Sony Music France için hazırlanan işe bakıyoruz ve karşımıza aynı posterler çıkıyor. Hem de kullanılan renklere kadar. Bahous’un Facebook’unda paylaştığı ve haklı olarak sitem ettiği bu karşılaştırma Solo filminin posterlerinde açık bir şekilde intihal olduğunu gözler önüne seriyor. Disney ve Lucasfilm’in konuyla ilgili izleyeceği yeni reklam politikasını ise merakla bekliyoruz. Posterleri karşılaştırmalı olarak haberin üzerindeki galeriden görüntüleyebilirsiniz. Han Solo’nun maceralarını konu alan film 25 Mayıs‘ta vizyondaki yerini alacak.

Fragman