reklamı kapat

POPÜLER

Spider-Man Marvel

Spider-Man haklarını vermeyen Sony’den ilk açıklama

Spider-Man için işler karışıyor. Kahramanın hakları konusunda bir türlü anlaşmaya varamayan Sony ve Disney yüzünden karakter Marvel Sinematik Evreni’nden çekiliyor.

Gündeme bomba gibi düşen Spider-Man anlaşmazlığında işler gerçekten de izleyicilerin istediği gibi gitmiyor. Kısaca özetlemek gerekirse, Spider-Man’in beyaz perdedeki hakları üzerine Sony ve Disney arasında ciddi bir anlaşmazlık baş göstermiş durumda. Disney’in film kazancını 50/50 bölme teklifini reddeden Sony firmaya “anlaşma mevcut haliyle kalabilir” teklifinde bulunmuş bunu da Disney kabul etmemişti. İkili arasındaki mevcut anlaşma Marvel (ve elbette Disney’in) gişeden ilk gün elde edilen gelirin yüzde 5’ini alması üzerineydi. Far From Home’un 1 milyar doları aşan gişesinin ardından iki şirket mali anlaşmazlığa boğulmuş gibi görünürken Sony cephesinden ilk açıklama geldi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gelecek Spider-Man filmleri ne olacak?

Anlaşmazlık sonucunda yeni filmlerin Marvel Studios’un başındaki isim olan Kevin Feige tarafından çekilmeyeceği belirtilmişti. Sony io9‘a yaptığı ilk açıklamada “yapımcının yapımdaki görünürlüğü” üzerine anlaşmaya varamadıklarını ve pazarlığın devam ettiğini kaydediyor. Feige’in geçmişteki Örümce Adam odaklı filmlere katkıda bulunduğunu ancak prodüksiyonda adının geçmediği belirtiliyor. Bu da aslında işin para kısmına bizi geri döndürüyor. Feige’in doğrudan prodüksiyon listesinde adının geçmemesi Disney’in kazancını baltalayan bir detay oluyor.

Bu anlaşmazlığı duyurduğumuz ilk haberde de dile getirdiğimiz gibi Tom Holland‘la anlaşılmış ve taslakları tamamlanmış 2 Spider-Man filmi daha bulunuyor. Sony ise onları Feige’siz çekebileceği konusunda kendine hayli güveniyor. Yapımcı Amy Pascal‘ın proje için yeterli olduğuna inanan Sony’nin yönetmen olarak da ilk iki filmde de yer alan Jon Watts’la devam edeceği belirtiliyor. Disney ve Sony’nin kahraman üzerinde herhangi bir anlaşmaya varamaması durumunda Spider-Man’i sinematik evrende göremeyeceğimizi belirtelim. Ancak yine aynı çerçevede sinematik evrenden çıktığı için Sony kahramanı Venom ile başlattığı yeni evrende rahatlıkla kullanabilir. Tom Holland’ın anlaşmasının da Disney’le değil Sony ile olduğunu hatırlatalım. Yani oyuncu değişikliği, sıfırdan başlama gibi bir durum da söz konusu değil. Pazarlıkların devam etmesi ise sinematik evren için hala umudun olduğu anlamına geliyor.

Güncelleme: Sony Comicbook‘a yaptığı açıklamada anlaşmanın bozulduğunu Spider-Man’in hikayesinin Marvel Studios olmadan devam edeceğini belirtti. Gelecekte durumun değişmesini umduklarını da dile getirdi.

İlginizi çekebilir

Aquaman yıldızından kariyer teşekkürü