reklamı kapat

POPÜLER

Spider-Man Marvel

Avengers yıldızının Spider-Man kararına tepkisi

Infinity War’daki yokluğu sonrası Avengers Endgame filminde Hawkeye rolünü yeniden canlandıran Jeremy Renner, Spider-Man hakları anlaşmazlığına ilk tepkiyi veren isimlerden.

Sony ve Disney arasındaki Spider-Man hakları anlaşmasının bozulması sonrası Avengers yıldızlarından da tepkiler gelmeye başladı. Konuyla ilgili ilk tepkilerden biri ise Hawkeye rolünü canlandıran Jeremy Renner‘dan geliyor. Renner Instagram üzerinden Avengers Endgame’de Black Widow’un fedakarlığı sonrası elinde Ruh Taşı ile suların içinde uyanan Hawkeye’ın fotoğrafını paylaşarak altına şunları yazıyor: “Hey Sony Pictures! Spider-Man’i Stan Lee ve Marvel’a geri vermenizi istiyoruz. Teşekkürler.” Öte yandan tabii hakları ilk satan tarafın Marvel Comics olduğunu da unutmamak gerekiyor…


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Spider-Man hakları üzerine bitmek bilmeyen tartışma

Marvel’ın 90’larda yaşadığı sıkıntılı dönemin ardından aralarında Spider-Man’in de olduğu popüler serilerini satmasıyla beraber Örümcek Adam’ın haklarının Sony’e geçmesi stüdyo için uzun zamandır bir problem aslında. 2015’te sağlanan anlaşma sonrasında ise işler düzelir gibi olmuş film serisi de başarı yakalamıştı. Özellikle Far From Home’un gişede 1 milyar dolar barajını geçmesiyle beraber Spider-Man’in hak ettiği yükseliş nihayet vizyonda kendine yer bulmuştu. Ancak Disney de elbette bu yükselişteki payını artırmak istiyor. Anlaşmayı 50/50 olacak şekilde değiştirmek isteyen Disney, başka bir orta yola varmaya ise yanaşmıyor gibi görünüyor. Sony tarafından gelen son açıklamada anlaşmaya varılamadığı ancak gelecekte bu durumun değişmesini umdukları kaydediliyor.

Jeremy Renner’ın istediği gibi kahraman sinematik evrene dönemezse Sony’nin Spider-verse’üne geçecek gibi görünüyor. Venom ile temelleri atılan evrende Tom Holland Spider-Man olarak boy gösterebilir. Sony’nin kendi örümcek evreni için hayli geniş planları bulunuyor. Halihazırda firma üzerinde ciddi bir kitle baskısı da mevcut. Yeni bir anlaşma gündeme gelir mi şimdilik bir şey söylemek zor. Tüm bunları zaman gösterecek elbette.