reklamı kapat

POPÜLER

Spider-Man Marvel

Spider-Man hakları olmadan gelecek filmler ne olacak?

Sony ve Disney’in Spider-Man hakları üzerine olan anlaşmazlığı izleyicilerin kafasını karıştırmış durumda. Tom Holland ile gelecek Marvel filmlerine ne olacak?

Spider-Man haklarını “paylaşma” konusunda Sony ile Disney’in anlaşmazlığa düşmesi ışığında sevilen kahramanın Marvel Sinematik Evreni‘ndeki geleceği tehlikeye girmiş durumda. İkili arasındaki anlaşmazlığın detaylarına buradaki haberimizden ulaşabilirsiniz. Ancak üstün körü anlatmak gerekirse, anlaşmazlıkta Disney tarafı artık pastadan daha büyük bir dilim istiyor. Peki Sony’nin gün sonunda buna yanaşmaması durumunda ne olacak? Tom Holland ile yeni bir film gelme durumu nedir? Marvel Sinematik Evreni’nde Spider-Man boşluğu ne anlama geliyor? Gelin bu soruları cevaplamaya çalışalım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Spider-Man Marvel Sinematik Evreni’ne veda ediyor

Marvel Comics’in 90’larda Spider-Man’in haklarını Sony’e satmasının ardından gelişen olaylar zincirinde 2015’te yapılan “sinematik evren” anlaşmasında aslında Sony hiçbir zaman haklarını teslim etmemişti. Anlaşmaya göre beklentilerin altında kalan Andrew Garfield’lı filmden sonra Marvel Sony’e yeniden bir Örümcek Adam filmi çekimi için yardım edecek bunun karşılığında da Sony Spider-Man’in sinematik evrende kullanılmasına izin verecekti. Elde edilen ilk gün gişesinin yüzde 5’ini de Marvel yani Disney alacaktı. Yani bu 2015’teki anlaşma koşulları Marvel Studios’u doğrudan yapımcı tarafında konumlandırıyor. Stüdyonun başındaki isim olan Kevin Feige’in Marvel’ın en popüler karakterini sinematik evrene döndürme planı da bu şekilde başarıya ulaşmıştı aslında. Civil War’daki kısa sahneyle ses getiren kahramanımız Infinity War, Avenger Endgame ve son olarak Far From Home ile büyük başarı yakaladı. Son solo filmi Far From Home’un 1 milyar doları aşan gişesi de bunun kanıtı. Ancak dediğimiz gibi Homecoming ve Far From Home aslında Sony filmleri, Disney değil.

Şimdi bu ne demek? Bu Tom Holland, Disney ile değil Sony ile anlaşmalı demek. Önümüzde Holland’ın anlaşmasının olduğu 2 film daha bulunuyor ve Sony inanılmaz dramatik bir karar alınmazsa Tom Holland ile yoluna devam edecek. Hatta yönetmen de değişmiyor. İlk iki filmin yönetmeni Jon Watts‘ın ekipte yer alması bekleniyor. Ne değişiyor? Yapımcı. Kevin Feige yapımcı listesinden çıkıyor. Sony ilk iki filmde de yer alan Amy Pascal‘ın gelecek filmler için yeterli olduğuna inanıyor. Ve elbette, kahramanımız da sinematik evrenden ayrılıyor.

Sinematik evrenden ayrılması, ortak filmlere giremeyeceği anlamına geliyor. Daha da ötesi, sinematik evrendeki karakterlere gönderme yapılamayacağı anlamına geliyor. Peki bu neden önemli?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlk iki filmde ucu açık bırakılan hikayeler

Homecoming filminde yapım bize Miles Morales‘i şöyle bir göstermiş ve gelecekte kendisini sinematik evrende görebileceğimizin ipuçlarını vermişti. Öncelikle bu anlaşma yapılmazsa Miles Morales’in sinematik evrene geçemeyeceğini hatırlatalım. Yine Homecoming’de Sinister Six‘in gelecek yapımlarda karşımıza çıkacağının ipuçları verilmişti. Sinister Six’in iki önemli elemanı Vulture ve Scorpion, hapishanede buluşmuştu. Ancak Homecoming ardından Tony Stark referansı olmadan Sinister Six’i dahil etmenin altı boş kalabilir.

Spider-Man Far From Home’da işler daha da tatsızlaşıyor. Çünkü filmin sonunda Mysterio, Spider-Man’in gerçek kimliğini açıklamıştı. Bu hikayenin üçüncü filmde Sinister Six’e bağlanma olasılığının hayli yüksek olduğunu da belirtelim. Ancak bu durumda yeni filmde Peter edindiği tüm dostluklardan uzakta kalıyor. Avengers, Nick Fury, hatta Happy dahi kahramanın yardımına koşamıyor. Bu durumda Sony’nin yeni bir düzenleme yapması gerekiyor. Taslakları hazır olan ilk iki filmde hikaye boşlukları oluşabileceğini söylemek gerek. Homecoming’i özellikle Iron Man ile izleyiciye ittirdikten, Far From Home’da “Iron Man’in vasiyetini devam ettirme” hikayesini zorladıktan sonra birden tamamen sıfıra indirmek çok garip karşılanacak. Far From Home’un film boyunca “Yeni Tony Stark Peter Parker olacak, Avengers’ı bir araya toplayacak, birlik sağlayacak” tadındaki tüm mesajlarının da sıfırlandığından bahsetmiş miydik? Bu durumda Avengers’ın Tony Stark gözlüklerini takacak yeni birine ihityacı var…

Spider-Man ve Venom ikilisi

Yeni dostlarını kaybeden Spider-Man’in ise “yeni” dostlar edinmesi gerekecek. Bu noktada gözümüz tabii ki Venom‘a çevriliyor. “Nasıl yani Venom? Onlar düşman” dediğinizi duyar gibiyiz. Ancak burada da Serkis’in gizemli tweet’ini hatırlatmak istiyoruz. Serkis Venom 2’nin yönetmeni olduğunu duyurduğunda elinde Venom: Lethal Protector çizgi roman serisinin bir kopyasını taşıyordu. Bu da yönetmenin bu seriden esinlenen bir film çekeceği izlenimini yarattı. Bu çizgi roman serisinde Venom anti-kahramana dönüşüyor. Spider-Man ile anlaşmazlıklar olsa da bir noktada beraber çalışmaları da gerekiyor. Serkis’in Spider-Man’i filmde kullanıp kullanmayacağı belli değil. Hatta düşük ihtimal. Ancak buradaki anahtar kelime “anti-kahraman”. Yani Spider-Man’in sinematik evrenden ayrılmasının ardından Sony çatısında hızlıca yeni “dostlar” edinmesi mümkün.

İlginizi çekebilir

Far From Home fragmanı