reklamı kapat

POPÜLER

Spider-Man Marvel

Spider-Man haklarını Marvel en başta nasıl kaybetti?

Sony ve Disney, Spider-Man konusunda şimdilik anlaşmazlığa varamamış gibi görünüyor. İkinci kez hakları kaybeden Marvel, en başta bu hataya nasıl düştü dersiniz?

Advertisement

Sony ve Disney kavgası gündeme bomba gibi düşerken, Spider-Man hayranları da kahramanın Marvel Sinematik Evreni’nden ikinci kez dışlanmasının şaşkınlığını yaşıyor. İki firma arasındaki anlaşmazlığın detaylarını yazdığımız haberimize buradan ulaşabilirsiniz. Sony yaptığı son açıklamada kahramanın Marvel Studios olmadan yoluna devam edeceğini belirtti. Peki ama Marvel en popüler kahramanlarından birinin haklarını nasıl iki kez kaybetti? Gelin biraz geçmişe gidelim ve olayların en başından itibaren nasıl oldu da iş bu noktaya geldi görelim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Spider-Man haklarının satılması

Sinemanın başarılı getirisinde Marvel’ın özellikle de Avengers Endgame gibi tek filmle 2 milyar doların üzerinde gişe elde ettiği şaşaalı günler gözünüzü yanıltmasın. Çünkü Marvel Comics 1990’larda hayli tatsız günler geçiriyordu. Şirket yaşadığı mali sıkıntılar sebebiyle çözümü en popüler karakterlerini satışa çıkarmakta buldu. Spider-Man kendini Sony çatısı altında bulurken; X-Men ve Fantastic Four da ileriki dönemlerde hayli kötü filmlerle karşımıza çıkmak üzere Fox’a geçti. Açıkçası Sony cephesinde Spider-Man’in beyaz perde macerası hiç de fena gitmedi. Özellikle satılan üçlüden Fantastic Four’un yaşadığı dram düşünülünce… Marc Webb’in Tobey Maguire‘lı Örümcek-Adam üçlemesi pek çokları için hala kahramanın beğenilen yapımları arasında yer alıyor. Andrew Garfield başrollü filmlerin bekleneni veremediği ise bir gerçek tabii..

Bu süre zarfında ise Marvel Studios markasını korumak ve kurtarmak adına ilginç bir adım atıyor. 2008’de belki inanmayacaksınız ama aslında Spider-Man kadar popüler olmayan Iron Man ile sinematik evrenin temellerini atıyor. Filmin başarısı Disney’in gözlerini açıyor ve Marvel’la yıllar sürecek bir anlaşma yapılıyor. Halihazırda gişe gelirleri Disney’in ne kadar zekice bir yatırıma giriştiğini gösteriyordur diye düşünüyoruz.

Ancak Marvel’ın en popüler karakterlerinin filmlerde hikaye dışı kalması elbette şirketin istemediği bir durum. Marvel Studios’un başındaki isim Kevin Feige karakterleri geri kazanmak için büyük çaba sarf ediyor. Hatta Feige’in Spider-Man’e karşı ayrı bir sevgisi olduğunu da belirtelim. Nihayetinde 2015’te Sony ile bir anlaşmaya varılıyor. Marvel Studios Sony’e Spider-Man filmlerini yeniden çekme konusunda yardım edeceğini söylüyor, Sony de bunun karşılığında kahramanın sinematik evrende kullanılmasına izin vermeyi kabul ediyor. Tabii burada işin mali tarafı da var. Bu olayla ortaya çıkan mevcut anlaşmada Marvel’ın filmlerden kazancı ilk gün gişesinin yüzde 5‘iyle sınırlı. Marvel’ın ve tabii Feige’in işin prodüksiyon kısmında olduğunu belirtelim. Yani oyuncular anlaşmayı Sony ile yapıyor. Bu sırada Sony de elindeki kozları hemen vermiyor. Spider-Man dışında o evrendeki diğer karakterlerin hakkını saklı tutuyor. Zaten daha sonra Feige ve stüdyonun yardımı olmadan da bir Venom filmi çekip başarılı bir gişe elde ediyor.

Sinematik evrene geçişinden sonra Spider-Man’in yeni filmlerinin başarısı ise ortada. Far From Home‘un 1 milyar doları aşan gişesi ise Disney’in anlaşmayı yeniden gözden geçirmesine sebep oldu gibi görünüyor.

İlginizi çekebilir

Far From Home fragmanı