reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Galaxy Smart Tag

Takip odaklı Samsung Galaxy Smart Tag ilk defa ortaya çıktı

Apple AirTags takip aksesuarı için biliyorsunuz bir rakip de Samsung’dan geliyor. İşte bu model Samsung Galaxy Smart Tag karşımızda.

En son resmi SmartThings uygulaması üzerinde karşımıza çıkan Samsung Galaxy Smart Tag, 91Mobiles sayesinde ilk defa gerçek gövdesi ile bulunuyor. Tasarımı tahmin edildiği gibi çıkan ürün, şimdilik sadece siyah renkte görünüyor. Bünyesinde ufak bir anahtar deliği yer alan ve beklendiği gibi oldukça ufak olan Smart Tag, NCC’de kayıt altına alındı. Bunun üzerinden de ürünün Samsung Galaxy S21 ailesiyle beraber 14 Ocak tarihinde tanıtılacağı hemen hemen netleşmiş oldu. Model bildiğimiz kadarıyla gücünü tek bir 3V CR2032 pilden alıyor ve Bluetooth 5.1 desteğine sahip. Şimdilik iki farklı renkte geleceği aktarılan Galaxy Smart Tag, yüksek ihtimalle Avrupa’da 15 – 20 euro arasında bir fiyata satılacak. Türkiye’de de resmi olarak satılacağını düşündüğümüz ürünün, direkt olarak gövdesinde bir anahtar bağlantı boşluğuna sahip olduğu da dikkatlerden kaçmıyor.

Samsung Galaxy Smart Tag sonrasında gelecek Apple AirTags için bilinenler şöyle

Apple’ın iOS kodlarında “günlük eşyalarınızı bir daha asla kaybetmeyin” diyerek tanımladığı ürün, hatırlamak adına gücünü detaylarına burada yer verdiğimiz U1 çip biriminden alıyor. U1 çip biriminin en büyük getirisi ise bu takip aksesuarı için Ultra Geniş Bant (UWB) teknolojisi oluyor.

iPhone 11, iPhone 12 ve yeni Apple Watch modellerinde de yer alan UWB desteği, teknik olarak konum belirleme noktasında Bluetooth LE ve WiFi‘a oranla çok ama çok daha hassas çalışıyor. İç mekanda yaklaşık 5 metrelik konum belirleme sürecini 5-10 cm seviyesine çektiği belirtilen teknoloji, iki cihazlar arasındaki radyo dalgalarının transfer zamanını ölçüyor ve böylece çok hassas konum belirleme gerçekleştirebiliyor.

İlginizi Çekebilir

SpaceX, geleceğin roketi için etkileyici bir video yayımladı