reklamı kapat

POPÜLER

TikTok Hindistan Çin Microsoft

TikTok’tan Android tarafında tepki çeken izinsiz takip adımı

Dünyanın en popüler sosyal medya ağlarından birisi halini alan TikTok, bu sefer bir satın alma değil güvenlik ihlali ile gündemde bulunuyor.

TikTok son dönemde sürekli ABD ile olan satış haberleriyle gündemde yer ediniyor. Geçtiğimiz hafta ABD başkanı Donald Trump geliştirici firma ByteDance’e TikTok’un ABD operasyonunu “zorla sattırmak” istiyor ve bu bölümü de yazılım devi Microsoft satın almak için hazırlanıyor denilmişti. En son geliştirici ByteDance, ABD pazarında kalmayı sürdürebilmek adına TikTok’un ABD operasyonunu satma kararı aldı haberi gündem oldu. Microsoft bu satın almayla TikTok’un ABD operasyonunu üstlenecek ve ABD’deki kullanıcıların verilerini ülke içerisinde tutacak denildi. Daha sonra ise Twitter’ın da TikTok’un ABD operasyonu ile ilgilendiği söylendi. Şimdi ise platformu gündeme getiren Android tarafında 18 ay boyunca yapılan izinsiz takibi ortaya çıkması oldu. Android’in kurallarını ihlal ederek her kullanıcının MAC adresini takip ettiği ortaya çıkan platform, bu konuda ciddi tepkiler almaya başladı. Bu adres bilgisinin birçok amaç için kullanılabileceği aktarılıyor ve MAC adresinin hem iOS hem de Android tarafında takip edilmesi kurallar ile yasaklanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Donald Trump kısa süre önce TikTok yanında WeChat için de yasak getirmişti

Donald Trump, 45 gün sonra yürürlüğe girecek bir iş yapmayı yasaklama kararnamesi imzaladı. Burada sürece mesaj odaklı WeChat’in de dahil olması garip görünürken, Trump bu uygulamaları “ülkenin ulusal güvenliğini, dış politikasını ve ekonomisini tehdit ediyorlar.” açıklamasıyla tanımladı. Bu uygulamaların Çin için veri topladığını aktaran başkan, bu iki uygulama da 45 gün içerisine bir ABD şirket tarafından satın alınmazsa bağları tamamen koparacak gibi görünüyor. Yani bu uygulamaların belirlenen tarihten sonra ABD operasyonları tamamen sona eriyor.

İlginizi Çekebilir

Geleceğin ulaşım aracı ile tanışın