reklamı kapat

POPÜLER

2019 Mercedes G-Serisi

Türkiye fiyatı belli olan 2019 Mercedes G-Serisi ve öne çıkan özellikleri [Video]

1979 yılında başlayan macerasının en teknolojik değişimini beraberinde getiren 2019 Mercedes G-Serisi, dudak uçuklatan fiyatlara sahip.

Advertisement

2018’in ilk organizasyonlarından birisi olan Detroit Otomobil Fuarı‘nda ocak ayı itibarıyla tanıtılan 2019 Mercedes G-Serisi için Türkiye pazarına giriş vakti geldi. Amerika merkezli olarak kademeli şekilde başlayan satış süreci için 8 ay gibi bir süre beklememiz gereken yeni jenerasyon, beraberinde önemli yenilikleri de getirmişti. Kendisiyle ilgili yaptığımız her değerlendirmede “ikon” sıfatını kullanmadan edemediğimiz G-Serisi, fiyat olarak ise maalesef pek çok kişi için hayallerin bile ötesinde konumlanacak. Türkiye’de var olan dövüz dalgalanmasının da getirisiyle birlikte etiket fiyatının 1,5 milyon liraları geçtiğimiz görmek şüphesiz pek çok kişiyi rahatsız edecek. Yeni Mercedes-Benz G-Serisi, ilk aşamada iki farklı benzinli motor seçeneği ile satışa sunulurken, 2019’da G 350 d motor seçeneği ile de meraklılarıyla buluşacak.

Fiyat ve ayıran etmenler

Yeni G-Serisi’nin öne çıkan yeniliklerini hatırlamadan önce sizleri daha fazla bekletmeden fiyatları paylaşmak istiyoruz. Ülkemizde, standart olarak nitelendirebileceğimiz G 500 ve AMG logosunu barındıran G 63 modelleri ilk aşamada satışta olacak parçalar arasında karşımıza çıkıyor. Her iki modelde 4.0 litrelik benzinli V8 makineye yer veren Mercedes en temel farkı şanzıman üzerinden ortaya koymuş durumda. Magnetic donanım paketini barındıran standart versiyon 9 ileri değerli 9G-TRONIC şanzımana sahip olurken, Performance paketli üst versiyon AMG SPEEDSHIFT TCT şanzımana sahip olacak. Mercedes’in bu otomobiller için vergiler hariç talep ettiği fiyat sırasıyla 484.876 TL ile 646.251 TL olarak karşımıza çıkıyor. İşin içerisine yüzde 160 seviyelerinde ÖTV ve diğer etmenler girince ortaya 1.499.000 TL ve 1.994.100 TL gibi rakamlar çıkıyor maalesef.

Fark yaratanlar

Versiyonları birbirlerinden ayıran eye en temel noktaların başında tahmin edebileceğiniz üzere performans rakamları geliyor. Giriş seviyesindeki G 500’e baktığımızda 310 beygir güç ve 610 Nm‘lik tork değerlerin asfalta yansıtıldığını görüyoruz. AMG rozetinin devreye girmesiyle birlikte dahil olan çift turbo besleme, standartları 585 beygir güç ve 850 Nm torka yükseliyor. Güç ve tork bazında ciddi fark gösteren bu rakamlar performans rakamlarına da net bir şekilde yansımış durumda. Nitekim giriş seviyesinde 5,9 saniye-210 km/s olan 0-100 ve maksimum sürat verileri, AMG paketiyle birlikte 4,5 saniye ve 240 km/s‘e kadar iyileşme gösteriyor.

İlk günden itibaren başlayan gelişim sürecinde kademeli olara ebatsal olarak da ileriye götürülen otomobil, 2019 model yılıyla da bundan nasibini alıyor. Önceki jenerasyona göre 53 milimetre daha uzun ve 121 milimetre daha geniş gövdeye sahip olan G-Serisi’inde çamurluk çıkıntıları ve tamponların gövdeye yakın entegre edilmesi daha uyumlu bir görünüm oluşturuyor. G-Serisi’ni biraz daha rahatlatan tamponun beraberinde bir derecelik ek yaklaşma açısı getirdiğini ve toplamdaki değeri 31 dereceye yükselttiğini görüyoruz. Aracın tepe aşma derecesiyse 26 birim olarak detaylara yansımakta.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sürüş dinamiklerine doğrudan etki edecek temel parça ise yeni “G-Mode” olacak. DYNAMIC SELECT üzerinden seçilmiş olan sürüş karakterinden bağımsız olarak üç diferansiyel kilidinden birinin devreye girmesi veya arazi takviyesi LOW RANGE’in devreye alınmasıyla birlikte yeni G-Serisi “G-Mode”a geçiş yapıyor. Söz konusu off-road modu süspansiyonun sertliği ayarlanabilir amortisörlerini, direksiyonu ve gaz pedalının tepkime hassasiyetini ayarlıyor, gereksiz vites değişimini önlüyor ve böylece en zorlu arazi koşulunda bile kontrollü ve yüksek performanslı bir sürüş sunuyor. Sistemin aktif olmasıyla gösterge panelinde bir “G” ikonu belirliyor. “G” her türlü zemini büyük bir özgüvenle aşıyor, sürücü en dik sürüş pozisyonlarında dahi santimetre hassasiyetle manevra yapabiliyor ve geri bildirimi yüksek direksiyon sistemi sayesinde lastiklerin zemine tutunma koşulunu algılayabiliyor.


Modeli bir öncekinden ayıran en büyük farkında, ilk detayları ortaya çıktığında kokpit kısmında yatacağını zaten biliyorduk. Bu bölümü tamamen revize eden Mercedes, üç kollu sporif direksiyon ile başlayan bu değişim içerisinde boyutu 12,3 inç olan iki adet ekran, ısıtma-masaj fonksiyonlu koltuklar, 16 hoparlörlü Burnmaster ses sistemi ve krom-ahşap-karbon detaylarla tamamlıyor. Dizel versiyonuyla ilgili de sürecini takip edeceğimiz G-Serisi ile ilgili düşüncelerinizi bizimle yorum olarak paylaşabilirsiniz.

Video