reklamı kapat

POPÜLER

Netflix internet hızı

Türkiye’de Netflix yavaşladı mı? İşte operatörlere göre ortalama Netfix hızları

Türkiye’deki Netflix kullanıcıları son birkaç haftadır platformdan istedikleri performansı alamamaktan şikayetçi. Peki Türkiye’de Netflix yavaşladı mı?

Netflix Türkiye kullanıcıları bir süredir platformda dizi veya film izlerken yüksek kalitede görüntü elde edemediğinden şikayet ediyor. 480p’ye kadar düşen çözünürlük sorunu beraberinde “Türkiye’de Netflix yavaşladı mı?” veya “Operatörler Netflix’e bağlantıyı yavaşlatıyor mu?” gibi soruları gündeme getirdi. Peki bu veriye ulaşmak mümkün mü? Popüler çevrim içi yayın servisi, internet sağlayıcılarının servis bağlantısında sunduğu hızları ayrı bir internet sitesi üzerinden yayınlıyor. Turknet, Turkcell Superonline, Vodafone, Tüksat Kablo, D Smart ve Türk Telekom’un yer aldığı listede, Ocak 2019 sonuçlarına baktığımızda en hızlı bağlantıyı Turknet‘in verdiği görünüyor. En düşük hızı ise Türk Telekom kullanıcıları alıyor.


Bu verinin hemen altında yer alan tabloda ise daha geniş çaplı veri görüntülemek mümkün. Buradaki bilgilere göre son altı ayda Turknet bağlantı hızı konusunda, Temmuz 2018 sonrası zirveden düşmezken, Türk Telekom Aralık 2018 – Ocak 2019 arası ciddi bir düşüş yaşamış. Tüksat Kablo kullanıcıları ise Kasım 2018 ve Ocak 2019 hariç, Turnet’ten sonra en hızlı bağlantıyı alanlar arasında. Vodafone’un da hızını artırdığı görünüyor. Öte yandan Türk Telekom’un bu denli ciddi bir düşüş yaşamasındaki sebep şimdilik belirsiz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Netflix içeriklerinin görüntü kalitesi nasıl artırılabilir?

Tabii şunu da hatırlatmakta fayda var; Netflix’ten, aboneliğinize bağlı olarak, en yüksek kalitede yararlanabilmek için kullanıcıların tarayıcı kullanmamaları öneriliyor. Netflix, Chrome, Firefox gibi popüler tarayıcılarda görüntü kalitesini maksimum 720p’de sınırlıyor. 1080p için uygulamayı kullanmak gerekiyor. Chrome kullanıcılarına bu konuda yardımcı olabilecek ayrı bir eklenti olduğunu da ekleyelim.

Netflix’in internet bağlantı hızları konusunda hazırladığı siteye buradan ulaşabilir, aydan aya servis sağlayıcınızın Netflix’te sunduğu hızı kontrol edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Netflix’in mobil uygulamasındaki akıllı indirme özelliği