reklamı kapat

POPÜLER

Westworld 2. sezon
Westworld 2. sezon
Westworld 2. sezon
Westworld 2. sezon

Westworld 2. sezon için ortaya çıkan ilk ilginç teori

Westworld 2. sezon bölümleri 22 Nisan’dan itibaren yayınlanmaya başlayacak. Ancak hayranlar şimdiden ilk ciddi teorileri oluşturmaya başladı bile.

Westworld’ün bu kadar ses getiren bir proje olmasının ardında pek çok sebep yatıyor. Gerek kadrosu gerek ince ince işlenmiş senaryosuyla izleyicilerin gönlünde taht kuran dizi, bir sonraki bölümü beklemek için bir neden oluşturan yapımlardan. Her hafta onlarca teori arasında kaybolduğumuz dizinin ikinci sezonu da elbette daha gelmeden hayranların kafasında yeni teori parıltıları oluşturmayı başardı. EW‘nun Jonathan Nolan ve Lisa Joy’la gerçekleştirdiği sohbet sırasında 2. sezonun gizli ismi ortaya çıktı. Bildiğiniz gibi ilk sezon “Maze” yani labirent kod adını taşıyordu. 2. sezon için bu isim “The Door” yani kapı.

Parkın ötesi

Nolan ve Joy pek detay vermiyor ancak sezonu şu şekilde açıklıyor: “İlk sezon içe doğru bir yolculuktu. Bu sezon ise dışa doğru bir yolculuk. Parkın ötesinde ne ya da kim var? Başka parklar var mı? Park ne kadar büyük? Peki ya parkın ötesi? Biz her bir sezonu seri içinde ayrı ayrı değerlendiriyoruz, sezonların isimlerine kadar. İlk sezon Labirent ismini taşıyordu. Bu sezon ise Kapı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kapı belki de dış dünyaya açılan bir kapıyı sembolize ediyor olabilir evet ama söz konusu Westworld teorileri oldu mu asla basit düşüncelerle sınırlandırmıyoruz kendimizi biliyorsunuz. Nitekim bir Reddit kullanıcısı da karşımıza dersini çalışmış halde çıkıyor. Ve Kapı isminin nereden gelmiş olduğuna dair bir teori ortaya atıyor.

O’odham kültüründen yola çıkan kullanıcı Labirentteki Adam‘a gönderme yapıyor. Iitoi olarak da bilinen bu adam yeni bir dünyanın yaratımında Dünya-oluşturanla beraber çalışıyor ve birlikte dünyayı insanlarla dolduruyor. Bu kültürün insanları ise Labirentteki Adam sembolünü sepetlere işliyor. Her sepetteki sembolde bir hata yer alıyor. Buna da dau (door) deniliyor. Özellikle yerleştirilen bu hata sayesinde ruhun özgür kalabileceğine inanılıyor.

Bu hikayeden yola çıkarak kendi düşüncemizi ortaya koymak gerekirse Iitoi bize Ford’u anımsattı. Ancak kapıdan özgürlüğe çıkacak ruhlar yapay zekanın olacaktır diye düşünüyoruz. Sabırsızlıkla beklediğimiz yeni sezonda androidlerin özgürlüklerine kavuşup kavuşamayacağını göreceğiz.

İlgili video

HBO bahar tanıtımı