reklamı kapat

POPÜLER

Westworld sezon finalinden sürpriz ipuçları

İncelikle işlenmiş bir kurgu ile neredeyse 10 haftayı geride bıraktık. Westworld‘ün merakla beklediğimiz sezon finalinden ise yeni görseller paylaşıldı. Yazının 10’uncu bölüme dair spoiler içerebileceğini belirtip gelin fotoğraflar ne anlatıyor hep beraber bakalım.

Pazartesi gün 90 dakikalık film tadında bir sezon finali yayınlayacak olan Westworld’ün heyecanı bizi şimdiden sardı. Her salı derinlemesine analiz etmeye çalıştığımız dizinin yeni bölüm fotoğraflarının heyecanı dindirme konusunda pek yardımcı olduğunu söyleyemeyiz. Sezon finali fotoğraflarıyla spoiler vermeye başlamadan önce dizinin ilk dokuz bölüm incelemesine aşağıdaki linklerden ulaşabilceğinizi belirtelim. Haberin devamında görselleri ve yorumlarımızı bulabilirsiniz.

TÜM İNCELEMELER
Westworld 1. Sezon 1. Bölüm “The Original” incelemesi
Westworld 1. Sezon 2. Bölüm “Chestnut” incelemesi
Westworld 1. Sezon 3. Bölüm “The Stray” incelemesi
Westworld 1. Sezon 4. Bölüm “Dissonance Theory” incelemesi
Westworld 1. Sezon 5. Bölüm “Contrapasso” incelemesi
Westworld 1. Sezon 6. Bölüm “The Adversary” incelemesi
Westworld 1. Sezon 7. Bölüm “Trompe L’Oeil” incelemesi
Westworld 1. Sezon 8. Bölüm “Trace Decay” incelemesi
Westworld 1. Sezon 9. Bölüm “The Well-Tempered Clavier” incelemesi

westworld
BÜYÜK KAÇIŞ
Dokuzuncu bölümü sinsi planı üzerine yaptığı çalışmalarla kapatan Maeve, daha önce Felix’ten omurgasında yer alan bombadan kurtulabilmek için yeni bir yapılanma istemişti. Dokuzuncu bölümde bedenini yakarak bu yeni yapılanma için ilk adımı attığını düşündüğümüz Maeve, kaçma planını da hayata geçirmiş gibi görünüyor. Hector’u Delos’un laboratuvar çalışanlarından biri gibi giydiren Maeve’in yanında Felix ve Hector’un sağ kolu, yılan dövmeli Armistice bulunuyor. Maeve bu bölüm sonunda dev bir isyan başlatacak gibi.

westworld-1
GERÇEKLERLE YÜZLEŞMEK
Sezon boyunca en çok üzüldüğümüz karakterlerden biri Teddy‘di. Zavallı Teddy’e sürekli bir kaybeden olduğu hatırlatıldı ve defalarca öldürüldü. Hatıralarında da derin bir manipülasyon yapılan Teddy nihayet 9’uncu bölümde neler olduğunu hatırlamış ve 35 yıl önce kasabadaki tüm robotları vurduğu gerçeğiyle yüzleşmişti. Ancak öldürülerek döngüsünün başına döndürülen Teddy’i yayınlanan görselde Sweetwater‘da görüyoruz. Trenden yeni inmiş ve kasabaya yürüyen Teddy’i ise etrafta bir sürü ölü robot karşılıyor. Görseden bunun bir anı mı yoksa Teddy için bir sürpriz mi olduğunu anlamak ise biraz zor.

westworld-2
MAVİ ELBİSELİ DOLORES
Yayınlanan fotoğraflardan biri de Dolores’in mavi elbiseli hali. Bu noktada fotoğraf dizinin sonunda 35 yıl önce neler olduğunu tam olarak açıklayacağına işaret gibi. Dolores’in kasabadaki kıyımda hangi rolü üstleneceğini ve Arnold’ı nasıl öldürdüğünü öğreneceğiz gibi görünüyor. Ancak bunu Dolores’in anılarını ziyaret ederek mi yoksa Teddy sayesinde mi öğreniriz bekleyip göreceğiz.

westworld-3
MEZARLIK
Açıkçası yayınlanan en ilginç görsel Siyahlı Adam ve Dolores’in kilisenin yanındaki mezarlıkta durduğu fotoğraf. Siyahlı Adam’ın Dolores’e neler olduğunu anlattığını düşündüğümüz sahnede ilgimizi çeken şey ise Dolores’in yanında durduğu mezarın kendi mezarı olması. Dolores’in tüm kasaba halkı öldürüldükten sonra kafasına silah dayadığını biliyoruz ancak sonrası belli değil. Fotoğraftaki ilginç detay ise mezarın üstündeki zil. 17’nci ve 18’nci yüzyıllarda sıklıkla görülen “canlı canlı gömülme korkusu” Taphophobia sebebiyle o dönem mezarları üstlerinde bir zil ve zili bedene bağlayan bir iple tasarlıyorlardı. Dolores’in mezarındaki zil de benzer şekilde. Sahneyi daha da ilginç kılan bu detayın açıklamasını çok merak ediyoruz. Robotların teknik olarak aslında ölmediğini düşünürsek oldukça ilgi çekici.

Dizinin 10’uncu bölüm tanıtımına buradan ulaşabilirsiniz.

Haberde kullanılan görseller John P. Johnson’a aittir.