reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft Copilot

Yapay zekâya hızlı erişim için Copilot tuşu duyuruldu

 - Güncelleme: 04 Ocak 2024 11:18

Gelişmiş yapay zekâya hızlı erişim için Copilot klavye tuşu duyuruldu. Bu konuda ilk örnekler çok yakında geliyor.

CES 2024 kapsamında tanıtılacak ve bundan sonra pazara sunulacak çok sayıda dizüstü klavyesinde ya da normal klavyede bir Copilot tuşu olacak. Bu “Alt” tuşunun yanında konumlandırılacak yeni tuşa basıldığı zaman OpenAI’ın dil modelleriyle desteklenen gelişmiş üretken yapay zekâ açılacak ve böylece istenilen her konuda hızlıca bilgi sahibi olunabilecek. Şirketin yaklaşık 30 yıl önce getirdiği özel Windows tuşu sonrasındaki ilk büyük adımı olan Copilot tuşu, birçok kullanıcının hoşuna gidecek izlenimi oluşturuyor. Aktarıldığı kadarıyla bu tuş Copilot’un aktif edilmediği ülkelerde işlevsiz kalmayacak, Windows’un yerleşik arama altyapısını açacak. Microsoft biliyorsunuz uzun zamandır kendi bilgisayar modellerini geliştiriyor. Surface serisi adı altında pazara sunulan bu modellerin yıl içinde karşımıza çıkarılacak yeni versiyonları, son iddialara göre merkeze tamamen yapay zekâyı koyacak. Windows Central’a göre 2024’ün Surface Laptop ve Surface Pro modelleri “Arm” veya “Intel” işlemci seçeneklerine sahip olacak. Bu yapay zekâ işlemlerine özel NPU’lara sahip işlemciler sayesinde faydalı birçok üretken yapay zekâ hizmetinin direkt olarak bilgisayarlarda çalıştırılacağı aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu sayede sunucu yükünü ciddi şekilde azaltma imkanı bulunan Microsoft, yeni modellerde ARM özelinde Qualcomm imzalı Snapdragon X‘e yer verecek, Intel tarafında ise ilk defa ayrı bir NPU taşıyan 14. nesil Core işlemciler kullanılacak. Bu yeni Surface modelleri spesifik olarak Windows 12 odaklanarak tasarlanıyor, Windows 12’nin en büyük yeniliğinin OpenAI’a yapılan yatırım sayesinde mümkün olacak, gelişmiş bir yapay zekâ altyapısı olacağı ve Copilot AI özelinde yeni sistemin çok daha gelişmiş bir kullanıcı deneyimi sunacağı söyleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bundan önce ise ChatGPT benzeri Microsoft Copilot için Android sonrası iOS uygulaması da kullanıma sunulmuştu. Resmi olarak, “Yapay Zeka Destekli Sohbet Asistanınız Copilot ile Verimliliğinizi Artırın Copilot, Microsoft’un en yeni OpenAI modelleri GPT-4 ve DALL·E 3 ile desteklenen öncü bir sohbet asistanıdır. Bu gelişmiş AI teknolojileri hızlı, karmaşık ve kesin yanıtların yanı sıra basit metin açıklamalarından nefes kesici görseller oluşturma yeteneği sağlar. Ücretsiz olarak tek bir yerde sohbet edin ve yaratın!” açıklaması ile tanıtılan uygulama Android için direkt olarak buradan (Play Store), iOS (iPhone ve iPad) içinse buradan (App Store) elde edilebiliyor. ChatGPT ile aynı temel üzerine kurulduğundan benzer sayılacak bir performans ortaya koyan servis, soru cevap yanında görsel üretebiliyor ya da sizin yerinize içerikler üretebiliyor.

Microsoft Copilot tuşu yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu