reklamı kapat

POPÜLER

iPad mini

Yeni iPad mini modelinde görülen ekran sorunu yasal düzeye taşındı

Yeni iPad mini modelinde bir ekran sorunu bulunuyor ve bu konuda Apple’a karşı yasal bir mücadeleye girişilmiş durumda.

Advertisement

Yeni tasarımı ve özellikleriyle genel olarak çok beğenilen yeni iPad mini, hemen hemen her konuda olumlu yorumlar aldı. Ancak model için çıkan ilk incelemeler sonrasında tepki çeken bir ekran sorunu ortaya çıkmaya başladı. Üründe kullanılan LCD ekranın sağ tarafı ile sol tarafı farklı hızlarda çalışıyor ve kaydırma sırasında sağ taraf ile sol taraf arasında bir fark ya da gecikme oluşuyordu. Buna yurt dışında “Jelly Scrolling” adı verildi. Bu ses getiren konuda bir açıklama yapan Apple, ortada aktarıldığı gibi bir sorun olmadığını ve bu durumun normal olduğunu belirtmişti.

Özellikle yavaş çekim videolarda çok açık olarak görülen kaymanın LCD ekranların normal bir durumu olduğunu belirten Apple, bu bağlamda bir güncelleme ya da değişim de açıklamadı. Uzun süredir satışta olan tablet, halen herhangi bir değişim programı kapsamında değil ve sorun güncel iPadOS sürümleriyle de çözülmedi.

Bu durumdan memnun olmayan iPad mini kullanıcılarından Christopher Bryan, ABD’de Apple’ı sorunlu gördüğü ürünü üzerinden dava etti. Diğer kullanıcıların katılımıyla büyütülmesi hedeflenen dava kapsamında bilinen soruna rağmen ürünün satılması ve bir çözüm gelmemesi odak noktaya alınıyor.

Yeni iPad mini’yi satın alan herkese ceza maksatlı bir ödeme istenen dava, Apple için büyük bir sorun olacak gibi görünmüyor. Hatta teknik temelde Apple suçlu bile bulunmayabilir.

İlginizi Çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın