reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Roadster elektrikli otomobil
Tesla Roadster
Tesla Roadster
Tesla Roadster
Tesla Roadster
Tesla Roadster

Yeni Tesla Roadster, mevcut süper spor otomobillere karşı nasıl performans sergiliyor?

Yeni Tesla Roadster gündemden düşmüyor. Gerçekten nefes kesici teknik detaylara sahip olan elektrikli otomobil, mevcut süper spor otomobillere karşı nasıl performans sergiliyor?

Son kullanıcıya ulaşması için önümüzde iki yıl gibi daha uzun bir süre bulunan Yeni Tesla Roadster, teknik detaylarıyla konuşulmaya devam ediyor. 100 km/s hıza sadece 1,9 saniyede çıkabilen araç, bu açıdan günümüzdeki tüm seri üretim modelleri geride bırakabiliyor. Örneğin saf kalkış hızlanması için hazırlanan Dodge Challenger SRT Demon, 100 km/s hıza 2,3 saniyede çıkabiliyor. Çeyrek mil hızlanması ise 9,65 saniye olan 840 beygir gücündeki V8 canavar, iki değerde de Roadster‘ın gerisinde kalıyor. Tesla’nın yeni aracı süper spor otomobil denildiği zaman akıllara gelen Ferrari 812 Superfast, McLaren 720S, ve Lamborghini Aventador S modellerini de geçmeyi biliyor. Bu araçların 0’dan 100 km/s hıza çıkmaları 2,9 saniyeyi buluyor. Bugatti Veyron Super Sport’un 2,5 saniye 0-100 km/s hızlanma değerine sahip olduğu belirtilirken, Chiron ise 2,4 / 2,3 saniye seviyelerinde geziyor. Çok güçlü modeller arasında yer alan Hennessey Venom F5 ise açıklandığı kadarıyla 2 saniye 0-100 km/s değeriyle geliyor.

Olayın menzil tarafına baktığımız zaman da yeni Tesla Roadster öne çıkmayı biliyor. Tesla Model S P100D‘den tam iki kat yani 1.000 km yol yapabilen araç, elektrikli tarafta üst limiti belirleyecek gibi görünüyor. Fiyat konusu ise Roadster’ın en büyük fark attığı yerler arasında yer alıyor. 250 bin dolarlık etiket birçok daha yavaş süper spor otomobilin altında bulunuyor. Örneğin 1,5 milyon dolarlık McLaren P1, 0-100 km/s hızlanmasında Roadster’ı geçemiyor.

Tesla Roadster
Tesla Roadster
Tesla Roadster
Tesla Roadster
Tesla Roadster

Dikkat çeken detaylarıyla Tesla Roadster

Üstü açılabilen süper spor elektrikli otomobil, yukarıda da bahsettiğimiz üzere 0’dan 100 km/s hıza sadece ama sadece 1,9 saniyede çıkabiliyor. Üç motor üzerine kurulan ve dört çeker olan dört kişilik araç, maksimum 400 km/s hız yapabiliyor ve tam 1.000 km menzil sunuyor200 kWh bataryaya sahip olduğu belirtilen süper spor yeni Roadster, sunduğu 10.000 Nm tork değeriyle ise insan vücuduna zarar verebilecek düzeyde ivmelenme getiriyor. Araç bir sorun olmaz ise 2020 yılında satışa çıkıyor.