reklamı kapat

POPÜLER

youtube

YouTube’dan kıskandıran aylık “izleyici” sayısı

Geleneksel medyanın karşısındaki en büyük isimlerden biri, her ne kadar çevrim içi yayın platformları gibi “dizilere” sahip olmasa da, YouTube. Platformun aylık izleyici sayısı dudak uçuklatıyor.

Televizyonun görkemli çağının ardından yavaş yavaş Netflix, BluTV gibi çevrim içi yayın servislerine geçiş yaptığımız şu dönemde, insanların izleme alışkanlıklarını değiştiren platformlardan biri şüphesiz YouTube. 2005 yılından beri hayatımızda olan platform o dönemden bu yana büyük değişimler geçirerek dijital ortamdaki izlenme dinamiklerini değiştirdi. Belli bir yaş grubunun haftalık dizi takip eder gibi YouTuber takip ettiği platformda bazı televizyon kanalları bile kendi hesaplarıyla yer alıp “dizi özetlerini” orada paylaşmaya başladı. Açıklanan yeni sayılar ise platformun gücünü gösteriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Her ay 1,8 milyar kayıtlı izleyici

CEO Susan Wojcicki’nin son açıklamasına göre platformda aylık 1,8 milyar izleyici aktif olarak video izliyor. Üstelik bu sayıya platformda kendi hesaplarını açmamış kullanıcılar dahil değil. Bildiğiniz gibi YouTube’da bir şeyler izlemek için illa Google hesabınızla giriş yapmanıza gerek yok. Hesap açmadan da video izleyebilirsiniz. Bu izlenme sayıları özellikle reklam verenler için önem taşıyor. Geçtiğimiz yıl aynı dönemlerde 1,5 milyar olarak açıklanan sayının artışı da dikkat çekiyor.

Tabii her ne kadar kullanıcılardan yoğun ilgi görse de platformun çözmesi gereken sorunlar bulunuyor. İçerik üreticilerine tavrı yüzünden sık sık eleştirilen platform, üreticilerin para kazanmasını kolaylaştıracak yöntemler üzerinde çalıştığını iddia ediyor. Çocuklara yönelik tehlike oluşturabilecek videoların denetimi içinse algoritmanın yanı sıra insan çalışanların da platforma dahil edileceği belirtilmişti.