reklamı kapat

POPÜLER

nokia-lumia-930

Nokia Lumia 930 incelemesi

Microsoft’un yeni amiral gemisi Nokia Lumia 930, Windows Phone deneyimini bir seviye yukarıya taşıyor. Güncellenmiş arayüzü ve gelişmiş kamera özellikleriyle dikkate değer bir rakip olduğunu hatırlatan Nokia, farklılık arayanlara hitap ediyor

Gelişmiş özellikler, vurucu değişiklikler ve tabii ki güçlü bir kamerayla diğer devlere kafa tutmaya hazır bir Nokia ile karşılaştık geçtiğimiz ay. Microsoft’un gerçekten çabaladığı her halinden belli olan telefonda, inatla bazı noktaları değiştirmediğini de gözlemledik ve Microsoft’un piyasaya çok farklı bir açıdan baktığına ikna olduk. Lumia 930’da ilk dikkatimizi çeken şey telefonun sağlam yapısı oldu. Firmalar ardı ardına inceliğiyle övünülen telefonlar çıkarırken Microsoft bu konuda onlarla hem fikir olmadığını belirtmek istercesine oldukça kalın bir telefon üretmiş.

Selefi Lumia 920’den tasarım olarak tamamen ayrılan Lumia 930, 9,8 mm kalınlığında. Elinize aldığınızda sağlam bir his bırakan telefon başta biraz kaba görünse de detaylara inildiğinde bu keskin duruşunu biraz yumuşatıyor. Kenarları alüminyum kaplı olan telefonun arka kasası alıştığımız o yumuşak dokulu plastikten üretilmiş. Nokia Lumia 930, Lumia serisinin vazgeçilemeyen canlı renklerine sahip. Turuncu, yeşil, siyah ve beyaz olmak üzere dört farklı renkte üretilen telefonun ilk sıkıntısı değiştirilemeyen arka kapağı. Her ne kadar çok güzel renklere sahip olsa da entegre bataryayla gelen Nokia bu konuda kullanıcılarını sınırlandırıyor. Ekranın sağ yan tarafında ses açma kapama, tuş kilidi ve deklanşör düğmeleri bulunuyor. Deklanşör düğmesi diğer tuşlara göre biraz daha dışarıda duruyor. Bu durum her ne kadar kusurlu tasarım hissi verse de bir amaca hizmet ediyor. Deklanşör tuşuna yarım basarak kamerayla netleme yapabiliyorsunuz.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Nokia Lumia 930 incelemesi” için 8 cevap

 1. Çağrı Bostancı dedi ki:

  İnceleme yapan kişinin WP dünyasına uzak kalmasından kaynaklı pek çok eksik veya istemeden yanlış bilgi verdiğini görüyoruz. AnTuTu testlerini kesinlikle Android telefonlar ile kıyaslamayın. (yazıda belirtilmiş) WP sistemi için bu tip bir donanım bile oldukça fazla geliyor. Herhangi bir kasma donma yaşamazsınız ve anlık tepki alırsınız. Hız açısından hiçbir sorun yaşatmaz. Bataryaya geldiğimizde ise HTC One M8 ne ise bu da onu veriyor. Pek çok değerlendirme raporuna göre şarjı iPhone serisinden çok çok daha iyi. Kamera olarak açık ara en iyi kameraya sahip. 32GB dahili depolamanın yetersiz kalması durumu söz konusu değil. Çünkü 20 GB OneDrive’a resimlerinizi aktarabilirsiniz. İnternete bağlı olmadan navigasyon kullanabilme gibi mükemmel bir özelliği var. Tüm bunlara ek olarak market için demek istediğim bir konu var. Android markette aynı uygulamadan 5 tane bulabilirsiniz. Tam anlamı ile bir çöplük kıvamındadır. WP açısından uygulamaların benzerleri silinir. Yani her uygulamanın özel olması istenerek market korunur. WP farklı bir deneyimdir. Kolay hızlı ve akıcıdır. Başlı başına değerlendirilmelidir. İsterdim ki 920 ve 925 ile kıyaslandığı bir tablo eklensin. Lütfen WP ile ilgili inceleme yazacak kişiler biraz bu dünyadan haber olsun.

 2. Zéro dedi ki:

  Dostum testleri marka fanatiklerinin değil tarafsız/deneyimli kişilerin yazması lazım ki; test oldukça objektif gözüküyor. Uzun süredir bu siteye üyeyim ve senin de yazdıklarını takip ediyorum. Windows Phone konusunda çok hassassın ama gerçekleri de kabul etmek gerekiyor. Yazdığın yorumlara incelemeye neredeyse hiçbir ek bilgi kazandırmamış. Hatta yazıdaki AnTuTu kararsızlığını alıntılamışsın. Ek olarak Windows Phone uygulamalarını ve uygulama mağazasını savunmak bile (kırıcı olmaz umarım ama) fanatizm göstergesi. Yine aynı şekilde söz konusu dahili hafızayken 20 GB OneDrive alanı hiçbir şey ifade etmiyor. Bu durumda çöp Android cihazlar için de Yandex Disk ücretsiz 20 GB alan, X servis 30 GB veriyor diyerek karşılaştırma tablolarında bunları mı görelim?

 3. Çağrı Bostancı dedi ki:

  Fanatizm göstergesi olmadığının kanıtı şuan Android bir cihaz kullanıyor olmam. Tüm platform cihazları kullandım. Ben sadece WP ile ilgili bilgi vermeden onu biraz tanımak kurcalamak lazım. Örneğin 930 arka kapağı plastik değil polikarbon…

 4. Zéro dedi ki:

  Polikarbon Nokia’nın süslü pazarlamasının ürünü. Teknik olarak polikarbon da plastiktir. Üşenmeyip “Nokia Lumia 930 plastic” ve “Nokia Lumia 930 Polycarbonate” araması yapabilirsin Google’da. Sonuçlara iyi bakarsan; The Guardian, Cnet, Engadget, Forbes, Techradar gibi güvenilir kaynakların süslü pazarlamalara kanmadan arka kapağının “plastik” olduğunu söylediğini görebilirsin. Ayrıca söz konusu araştırmaysa şu linke mutlaka bakmalısın. Nokia Tasarım ekibinden Jonne Harju röportajından alıntı yapıyorum. “If we say we’re using aluminium, then we use real aluminium. If we say we’re using high-grade plastic – that’s what they get, approach is always honest. As we are pushing the simplicity to the level as what Lumia 930 is, it allows us to combine those honest materials in perfect partnership.” Nokia tasarım ekibinin açıklamasında da görüldüğü üzere arka kapak “plastik” Ama havalı geldiği için elbette polikarbon demeye devam edebilirsin. Unutmadan damacanaların da kulağa çok havalı gelen polikarbondan yapıldığını biliyorsun değil mi?

 5. Çağrı Bostancı dedi ki:

  Ben cihazın eleştirilmesine karşı falan değilim. Burada note 3 çıktığı anda note 2 ile kıyaslama yapılır. Bu tip eksiklerden de bahsediyorum

 6. Zéro dedi ki:

  Bu arada ilk yorumda savunulan Windows Phone Market ile ilgili çok iyi bir yorum buldum. Yorum sahibinin imzasını da alıntının sonuna ekliyorum hakkını vermek için:

  “WP uygulama sayısına bakmamalı bu bir hata. Pek çok önemli bankacılık uygulaması eksik. Whatsapp uygulaması ise tam uyumlu değil yoğun kullanımda şarjı eritiyor. Instagram ve Twitter eksik. Facebook daha yeni yeni düzeldi. Dahası sistemin çok eksiği var. Çok hızlı geliştiğine inanmıyorum. Önünde çok gelişmiş iki sistem var. onların özelliklerini yakalayıp farkı kapatana kadar onlar farklı yollara giriyor. Özetle WP’nin yarışta geri kaldığı açık.”

  Çağrı Bostancı – Ağustos 2014

 7. Çağrı Bostancı dedi ki:

  Fanatik olmadığımin kanıtı olan bu yorum aynı zamanda ilk yorumun ile çelişmemekte