reklamı kapat

POPÜLER

yerli kamyon

22 yıllık hayal gerçek oldu; karşınızda dev yerli kamyon!

Türkiye’de son zamanlarda yerli üretim araçlar konusunda büyük adımlar atıyor. Bu tip araçların sonuncusu Afyonkarahisar’da üretilen dev bir kamyon oldu.

TOGG tarafından prototipi üretilen yerli otomobil, hem ülkemizde hem de dünya basınında güzel bir izlenim bırakmıştı. Milli araçlar üretme çalışmalarının son meyvesi olan yerli otomobilin ardından bir haber de sanayi tipi araçlardan geldi. Afyonkarahisar’da uzun süredir üzerine çalışılan “deve” adında bir kaya kamyonu üretildi. 30 ton taşıma kapasitesi olan yerli kamyon zorlu koşullarda bile işlevini kaybetmeden diğer yerli ve ithal modeller ile rekabet edebilmesi için tasarlanmış. Motor ve şanzıman hariç tasarım, geliştirme ve birleştirme gibi bütün işlemleri yerli olan aracın geliştirilme süresi 10 yılı aşmış. 6 ileri tam otomatik bir şanzıman ile yol olan kamyon henüz seri üretime geçemedi. Sanayi Bakanlığı tarafından da bir süredir takip edilen modelin seri üretime geçmesi için yoğun mesai harcanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Projenin sahibi Şuayp Demirel konu ile ilgili, “1997 yılından bu yana bu kamyonun üzerinde çalışıyorum, 2011’den beri de ciddi manada yedek parçalarını yapmaya başladım. 2019 yılının ocak ayında kamyonu yapmaya karar verdim ve 29 Ekim 2019’da bu kamyonu, kendi imkanlarımla yaptım. İnsan kaynağı aynı, kullandığım teknolojik kaynaklarım aynı. Diğer klasik kamyonlara göre arızası olmayan bir araç. Karda, yağmurda, çamurda ve eğimli arazide çalışabiliyor. Çok ihtiyaç duyulan stratejik bir araç olduğu için bunu yapmaya karar verdim. Bunda da Allah’ın izniyle başarılı olduk. Bu memleketin insanıyla yaptık.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yerli kamyon hakkında önemli açıklamalar

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank‘da yerli kamyon hakkında oldukça olumlu konuştu. Varank, “Oturmuşlar bunu tasarlamışlar ve üretmişler. Şu anda aktif olarak kendi madenlerinde kullanıyorlar. Bu araçların tamamı ithal ediliyor normalde ama kendileri oturup bunu üretmişler. Bu firma ‘Biz bunu yaparız. Türk insanı bunu yapar’ demiş, oturup üretmişler ve tabii ki ucuza mal etmişler hatta şöyle, bunun ekonomisi olmasa bile bu girişimcimiz bunu üretmek istiyor. ‘Ben her halükarda bundan senede 20 tane üreteceğim. Satarsam satarım, satamazsam dursun’ diyor. Kullanılan araçlar oldukça güçlü ve heybetli araçlar. Şu anda test aşamasında. Ben bütün sanayicilerimize şunu söylüyorum; gelin yatırım yapın, üretim, istihdam sağlayın. Biz sizin yanınızdayız.” dedi. Yerli kamyon hakkında tüm gelişmeleri LOG.com.tr’den takip edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Mercedes EQC