reklamı kapat

POPÜLER

Light Leica

9 arka kameralı telefon geliştiren Light firmasına dev Leica yatırımı

Geçtiğimiz ay Light firmasının tam 9 arka kameralı bir akıllı telefon üzerinde çalıştığını duymuştuk. İşte bu firmaya görüntüleme devi Leica‘dan dev bir yatırım geldi.

16 kameralı “Light 16” fotoğraf makinesiyle tanınan Light, sektörün yenilikçi isimleri arasında yer alıyor. Ancak elindeki teknolojiyi tam olarak kullanamayan firma, bunu değiştirecek bir konuyla gündemde bulunuyor. Alman görüntüleme devi Leica, Light’a tam 121 milyon dolarlık yatırım yapmış durumda. Şirketin hissedarı haline gelen Leica, biliyorsunuz alanın en eski firmaları arasında bulunuyor. Aldığı yatırımla ürün gamını “güvenlik, robotik, otomotiv, hava ve endüstriyel görüntüleme” alanlarına genişleteceğini duyuran Light, akıllı telefonu da bir kez daha resmi olarak doğruluyor. Yıl sonunda çıkacağı (Eylül ayında da gelebilir) belirtilen ismi belli olmayan telefon, bu büyük yatırımla rahatlıkla gerçeğe dönüşecek gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Light Leica

Light L16

Light’ın ilk akıllı telefonu nasıl olacak?

Daha önce prototip halini gördüğümüz model, dediğimiz gibi tam 9 adet arka kamera üzerine kuruluyor. Firmanın bu prototipte 9 farklı kamerayı çember şeklinde konumlandırdığı görülüyor. Telefonun arka üst bölümünü Google’ın Pixel 2 modelleri gibi ayıran firma, burada herhangi bir kamera çıkıntısı kullanmıyor. 5 arka kameralı bir prototipi de geliştirilen modelin, 9 kamera ile tam 64 megapiksel çözünürlükte fotoğraf çekebileceği belirtiliyor. Bu oldukça yüksek çözünürlüğe çekilen farklı fotoğrafların birleştirilmesiyle çıkılacağı söylenirken, modelde 5 kat optik yakınlaştırmanın da olacağı gelen bilgiler arasında. Fiyat ise korkutucu şekilde 1.200 dolar seviyesinde olabilir deniyor.

İlgili Video

Firmanın öne çıktığı L16 fotoğraf makinesi