reklamı kapat

POPÜLER

Iron Man

Avenger Endgame sonrası hayret uyandıran Iron Man teorisi

Avengers Endgame‘de inanılmaz büyük bir role sahip olan Iron Man karakterinin geçmişi sandığımızdan daha farklı olabilir. En azından Marvel hayranlarının son teorisi öyle olabileceğini iddia ediyor. Üstelik bu teorinin temellendirildiği sahne de çok enteresan.

Avengers ekibinin Thanos’a karşı mücadelede başarılı olmasının en önemli nedenlerinden biri Iron Man’in zaman yolculuğunu mümkün hale getirmesi ve New York’taki hatalarından sonra daha geçmişe giderek Tesseract‘ı bulmasıydı. Bunun için Tony Stark ve Steve Rogers, Tesseract ve Pym Partiküllerinin bir arada olacağı 7 Nisan 1970‘e geri döndü. Howard Stark’ın o dönemde Hank Pym ile birlikte çalıştığını biliyordu. İkili Lehigh askeri tesisinde aradıklarını buldu. Üstüne Tony’nin babasıyla karşılaşıp konuşmasına şahit olduk.

Iron Man evlatlık mı?

Howard Stark ellerinde çiçekle yakında doğum yapmaya hazırlanan eşi Maria’nın yanına gitmeye hazırlanıyordu. Fakat Tony’nin hatırladığı Howard daha duygusuz biriydi. Bu yeteri kadar şaşırtıcı değilmiş gibi tarihler Tony’nin bilgisiyle tam örtüşmüyor. Iron Man’in doğum tarihinin 29 Mayıs 1970 olduğunu önceki MCU filmlerinden biliyoruz. Gittikleri tarihin 7 Nisan olduğunu da. Bu da Maria’nın doğurmasına bir buçuk aydan fazla zaman olduğunu yani her an doğurmaya hazır olmadığını ortaya koyuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu noktada devreye Marvel çizgi romanları giriyor. 2013 senesinde Kieron Gillen’in kaleme aldığı Iron Man serisinde Tony Stark‘ın aslında evlatlık olduğu ortaya çıkmıştı. Benzer bir durumun MCU’da da söz konusu iddia ediliyor. Yani normalde Maria Stark hamileydi ve nisan ayında doğum yapmaya hazırlanıyordu. Fakat çocuğun ölü dünyaya gelmesi Starkların dünyasını başına yıktı. Onlar da mayıs ayında başka bir çocuğu evlat edinmeye karar verdi. İşte o çocuk Tony Stark deniyor. Howard’ın Tony’e karşı duygusuz tavrının nedeninin de bu olduğu düşünüyor.

Marvel çizgi romanlarına baktığımızda bu teorinin doğru çıkma ihtimali var. Ancak Russo kardeşlerin zaten Iron Man’i öldürme kararı aldıkları filme son dakikada böyle bir detay eklemeye çalışması kulağa pek mantıklı gelmiyor. Bu doğruysa daha önceden ele alınabilir ve yeni bir hikaye akışına vesile olabilirdi.

İlginizi çekebilir

Spider-Man Far From Home fragmanı