reklamı kapat

POPÜLER

avatar

Avengers Endgame’in sonunda kırdığı büyük Avatar rekoru

Marvel stüdyolarının imzasını taşıyan Avengers Endgame sonunda Avatar filminin büyük rekorunu kırmayı başardı. Böylece en çok izlenen film olarak sinema tarihine adını yazdırdı.

Avatar vs Avengers Endgame

Yönetmenliğini Russo kardeşlerin üstlendiği Endgame son yılların en çok merak edilen ve en fazla konuşulan filmi oldu. Marvel Sinematik Evreni’nin 22. filmi sevilen tüm kahramanları bir araya getirdi. Özellikle Avengers Infinity War‘un finalinde Thanos’un galip gelmesinden sonra neler olacağı büyük merak uyandırdı. Marvel stüdyolarının başarıyla yürüttüğü gizlili politikası izleyicilerin merakını körüklerken, yapıma dair en ufak haberlerin bile büyük ilgi görmesine neden oldu. Filmin adı bile aylar sonra açıkladı. Durum böyle olunca Avengers Endgame’in Avatar ‘ın sahip olduğu rekoru kırıp sinema tarihinin en çok izlenen filmi olacağına dair beklentiler yüksekti. Bu süreç biraz zorlu, biraz uzun olsa da, Marvel sonunda rekoru ele geçirdi. Avengers Endgame’in gişe hasılatı 2,790 milyar dolara ulaştı. Bu kazancın 854 milyon doları Amerika’daki izleyicilerden geldi. Geriye kalan 1,936 milyar doları ise Amerika dışından yani uluslararası pazarlardan elde edildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yönetmenliğini James Cameron’un üstlendiği Avatar ilk 3D film olması sebebiyle çok büyük ilgi görmüştü. 2009 senesinde vizyona giren film bu meraktan yararlanarak 2,789 milyar dolar gişe hasılatı elde etmişti. Son on senedir sinemanın en çok izlenen filmi unvanını elinde bulunduruyordu. Marvel stüdyolarının bu rekoru kırabilmek için Avengers Endgame’i ekstra sahnelerle göstermeye devam etmesi gerekti. Ancak Avatar’ın bu büyük rekoru ele geçirmesi de kolay olmamıştı.

İlginizi çekebilir

Spider-Man Far From Home fragmanı