reklamı kapat

POPÜLER

2020 Skoda Octavia
skoda

Bekleyiş sona erdi; karşınızda 2020 Skoda Octavia ve öne çıkan özellikleri

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da düzenlenen özel bir etkinlik kapsamında dünya lansmanı yapılan 2020 Skoda Octavia, her yönüyle elini ciddi oranda güçlendirmiş durumda.

Markasının en çok satış adedi yakalayan otomobili başta olmak üzere kullanıcılarını fiyat/performans bazında en mutlu eden modellerden birisi şüphesiz Octavia. 1996 yılında başlayan macerasında (yeni nesil bazlı) bu istikrarını hiç bozmayan ailenin önemli isminin yeni jenerasyonu için bekleyişimiz sona erdi. Prototip görüntülerinin ortaya çıktığı ilk andan itibaren kademeli olarak değerlendirmelerini yaptığımız ve o dönemden itibaren büyük bir beklenti havası oluşturan 2020 Skoda Octavia iki farklı tipiyle Prag‘da sahneye çıkarıldı. Gerek dış gerek iç bölümünde yapılan değişimlerle dersine çok iyi çalıştığını gösteren Skoda, bugüne dek satışlarını başını çeken modelini bizce hak ettiği noktaya artık getirdi. Tasarımda yapılan güncellemelerle çok daha modern ve elegant bir görüntüye kavuşan otomobilde, aileye yeni dahil olan Scala‘nın çizgilerini özellikle arka bölümde net bir şekilde hissedebiliyoruz.

skoda

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2020 Skoda Octavia hakkında bilinmesi gerekenler

Yeni model yılıyla birlikte artık dördüncü jenerasyonuyla yollarda olacak olan Octavia, Volkswagen grubunun MQB platformu üzerine geliştiriliyor. Her zaman olduğu gibi sınıfının en geniş modeli olma iddiasını sürdüren otomobilin kokpit bölümünde kolaylıkla ayırt edebileceğimiz değişimler var. İlk adımda yepyeni bir direksiyon tasarımına giden Skoda, multimedya ekran ve vites kontrol paneliyle çok doğru bir tercih yapmış durumda. Yeri gelmişken sunulan multimedya ekranın donanım seviyelerine göre 8 inç ile 10 inç aralığında değiştiğini de belirtmeden geçmeyelim. Bu dokunuşlarla arabanın içerisinde daha minimal bir hava vadeden Octavia’nın orta konsolundaki saklama alanları da daha tatminkar hale gelmiş durumda. İki kollu direksiyon arkasında konumlandırılan 10,25 inçlik dijital sürücü ekranı ve head-up display de yine en güncel yazılım ve görsellerle zenginleştirilmiş grafikleriyle kullanıcı deneyimini bir üste taşımanın anahtarlarından olacak.

Aracın ebatları ise geçtiğimiz günlerde açıklanan ilk resmi özellikler arasında zaten karşımıza çıkarılmıştı. Combi versiyonu bir önceki nesline göre 15 milimetre daha uzun olan otomobilin Litfback cephesinde ise bu rakam uzunluk kısmında 19 milimetre, genişlikte ise 15 milimetreyle taçlanıyor. 2.686 milimetrelik aks mesafesine sahip olacak Octavia, tüm bu parçaların bir araya gelmesiyle arka bölümde 78 milimetrelik ek diz mesafesini de beraberinde getirecek. Skoda, standart versiyonda 600 litre, Combi’de ise 640 litre olarak bagaj hacmini açıklarken, sınıfında lider olduğunu da eklemeyi ihmal etmiyor.

Motor seçenekleri

Octavia’nın yeni jenerasyonuyla birlikte hibrit teknolojisine kavuşacağını zaten bekliyorduk. Hal böyle olunca aracın tasarımıyla birlikte kaputunun altındaki dinamikler de merak konusuydu. Buradaki seçeneklerin Golf ile paralel eğride seyrettiğini söylemek mümkün. Giriş seviyesinde 110 beygir güç ve 200 Nm tork ile hizmet eden 1.0 üç silindir TSI bizleri selamlıyor. Hibriti deneyimleyebileceğimiz seçenek ise 150 beygir güç ve 250 Nm tork üreten 1,5 litrelik ikinci makine üzerinden karşımıza çıkıyor. Skoda bu versiyonu e-TEC olarak satış listelerinde isimlendiriyor. Aynı motorun sıkıştırılmış doğalgazlı versiyonu olan ve G-TEC olarak isimlendirileniyse 130 beygir güç ve 200 Nm torkla kullanıcılara sunulacak. Burada 6 ileri manuel ve 7 ileri DSG seçeneklerinin devrede olduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Dizele geçmeyen önce halihazırda açıklanan ürün gamının en güçlüsüne de bir “merhaba” demeden ellette ki olmaz. 2.0 litrelik dört silindir makine üzerinden karşımıza çıkan bu versiyonda 190 beygir güç be 320 Nm tork değerleri sunuluyor. Yeni Octavia bu bileşenler 0’dan 100’e hızlanmasını 6,9 saniyede tamamlarken maksimumsa 232 km/s hıza çıkabiliyor.

Kaputun altındaki dizel seçeneklerin temeli ise 2.0 litrelik motor üzerine kurulu. 116, 150 ve 200 beygir olmak üzere üç farklı güç seçenek üzerinden satışa sunulacak olan bu makineyi de 6 ileri manuel veya 7 ileri DSG ile tercih etmek mümkün. 400 Nm’ye kadar tork üretebilen motor Octavia’yı en iyi 7,1 saniyede 0’dan 100’e taşıyabiliyor. En üst pakette aracın dört tekerlekten çekişli olarak geldiğini de detaylar arasına eklemekte yarar var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Son olarak bizim özellikle merak ettiğimiz şarj edilebilir hibrit motor dinamiklerinin açıklanan verilerine bakalım. Skoda 1,4 litrelik benzinli motoru bu geleneksel ve elektrik birlikteliğinin kombinasyonunda tercih ediyor. İki ünitenin bir araya gelmesiyle 204 beygir gücü ve 350 Nm torku sağlayan hibrit seçenekte şanzıman kısmı ise 6 ileri değerli DSG‘ye emanet. Batarya kısmında sunulan 13 kWh‘lık paketle birlikte kullanıcıları 55 kilometrelik saf elektrik menzili bekliyor. Hibrit seçeneği tercih edecek olanların bilmesi gereken önemli parçalardan biri de bagaj kapasitelerinde önemli bir gerilemenin olduğu. Açıklanan rakamlara baktığımızda Combi’nin 470 litreye inerken, liftback ise 450 litre seviyesiyle 150 litre gibi bir kayıp yaşadığını görüyoruz. 2020 içerisinde Scout ve RS versiyonları da tanıtılacak ola yeni Octavia daha uzun bir süre gündemde olacak.

İlginizi çekebilir

Ailenin yeni üyesi Kamiq