reklamı kapat

POPÜLER

1966 Jaguar XJ13

Bir efsane daha gerçek oldu; 1966 Jaguar XJ13

Dünyanın en zorlu yarışlarından birisi için geliştirilen 1966 Jaguar XJ13, prototip olarak kalan tek örneğinin ardından günümüz için ilk kez üretilecek.

Otomobil tarihinde gerek binek gerekse motor sporları odaklı pek çok konseptten üretime taşınan model örneğini görebiliriz. Madalyonun diğer yüzünde ise en az bu örnekler kadar tarihin tozlu sayfalarında birer proje olarak kayıtlara geçenler var. Ana akım üreticilerin prototip aşamasında bırakmayı tercih ettiği bu önemli isimler içinse son yıllarda farklı mühendislik firmaları devreye girmiş durumda. Automobili Amos tarafından Lancia Delta‘nın üretilme süreci bunun en güzel örneklerinden bir tanesi. Şimdi ise listeye motor sporlarında döneminin heyecan yaratan isimlerinden birisi ekleme vakti; 1966 Jaguar XJ13!


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

1966 Jaguar XJ13, LM69 olarak satışa sunulacak

Ford ile Ferrari‘nin amansız bir kapışma içerisinde olduğu dönem içerisinde üretimi gerçekleştirilen XJ13 projesi, o dönem alınan kararla üretime taşınmadı. 1969 sezonuna yetiştirilmesi için tasarlanan ve sadece 1 adet prototipi bulunan otomobili günümüze taşıyansa Ecurie Cars oldu. İngiltere merkezli olan şirletin LM69 adıyla meraklılarıyla buluşturacağı güncel modelin toplam üretimi ise 25 adetle sınırlandırılmış durumda. Klasik versiyonunda yaklaşık 510 beygir güç üreten 5.0 litrelik V12 makinesiyle o dönem 260 km/s hıza erişebildiği kayıtlara yansıyan XJ13’ün günümüz versiyonunda ne gibi nitelikler barındıracağıysa henüz açıklanmış değil. Eylül ayında düzenlenecek olan Concours d’Elegance etkinliğinde ilk kez görücüye çıkacak olan otomobilin teknik detayları ve fiyatını öğrenmek için de o güne kadar beklememiz gerekecek.