reklamı kapat

POPÜLER

Facebook

Facebook tarafında ortaya çıkan yeni skandal!

Sosyal medyanın en büyük platformlarından Facebook, bir kez daha güvenlik / gizlilik odaklı bir skandal ile karşımızda bulunuyor.

Geçtiğimiz haftalarda hatırlarsınız Siri‘yi daha iyi hale getirmek için Apple’dan para alan aracı şirket çalışanlarının düzenli olarak “gizli tıbbi bilgileri, uyuşturucu anlaşmalarını, seks yapan çiftlerin kayıtlarını ve diğer özel bilgileri” duyduğu ortaya çıkmıştı. Burada birden fazla şirket ile çalıştığı söylenen Apple, hatırlarsınız olay ortaya çıktıktan hemen sonra süreçte önemli bir geri adım atmış ve bu geliştirme amaçlı Siri dinleme programını global olarak kapattığını açıklamıştı. Bu olay daha sıcaklığını korurken, benzer bir konuyla Facebook da gündeme geldi. İlginç olarak firmanın kendisinin yaptığı açıklamasına göre Messenger‘da yapılan sesli görüşmeleri dinlemesi yüzlerce başka şirkete / kişiye para ödenmiş. Bu kişilerin görüşmeleri yapay zekayı daha iyi hale getirmek dinlediği belirtiliyor. Bunun ne kadardır devam ettiği bilinmezken, firma süreci son gelişmeler ışığında sonlandırdığını açıklıyor. Apple ve Google gibi biz de insan incelemelerini / dinlemelerini durdurduk diyen Facebook, yine de büyük tepki çekmiş durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Facebook dahil diğer tüm firmalar bu konuda gizli çalışıyor

Kullanıcılara bu durum kesinlikle açık şekilde aktarılmıyor. Hiçbir firmanın yüzlerce sayfa kullanıcı sözleşmesi üzerinden “biz orada belirttik” dememesi gerekiyor. Bu konuda da en büyük işi kullanıcılardan çok devletlere düşüyor. Bu tarz şirketlerin çok daha iyi denetlenmesi ve yasalarla kontrol altına alınması gerekiyor.

İlginizi Çekebilir

Hazırlanan gelişmiş robot kuyruk