reklamı kapat

POPÜLER

Game of Thrones 8. sezon 2. bölüm

Game of Thrones 8. sezon 2. bölüm sonundaki şarkının sırrı [Dinle]

Game of Thrones 8. sezon 2. bölüm kapanışı dokunaklı bir şarkıyla gerçekleştirdi. Peki bu şarkının hikayesi ve dizideki yeri nedir?

Advertisement

UYARI!
Devam etmeden önce uyaralım; haberimizin bundan sonraki kısmı dizinin Game of Thrones 8. sezon 2. bölüm içeriğine dair spoiler içermektedir. Okuyacağınız gerçekler izleme keyfinizi kaçırabilir.


Game of Thrones‘un yeni bölümü eğlenceli ve hüzünlü sahneleri beraberinde getirdi. 3. bölümdeki destansı savaşa hazırlıkların tamamlandığı ikinci bölüm ise kitaplarla doğrudan ilişkili bir sahneye sahipti. Brienne, Podrick, Jaime, Davos, Tyrion ve Tormund’un bir arada ateş başında oturdukları sahnede, ana imza atacak bir şarkı seslendirildi. Podrick’in söylediği şarkı doğrudan Kılıçların Fırtınası kitabında geçen “Jenny’nin Şarkısı” idi. Kılıçların Fırtınası’nda birçok kez bahsedilen şarkının ilk sözleri Podrick’in ağzından döküldüğünde akla kitaplarda da şarkıya yapılan gizemli vurgu geldi. Peki ama “Yitik kralların salonlarında, Jenny hayaletleriyle dans edecek…” sözlerinin merkezindeki Jenny kim? İşte bu şarkıyla dizi finale küçük bir gönderme yapmış olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Jenny ve Duncan Targaryen’in aşkı

Şarkının merkezinde Eskitaş’ın Jenny’si yer alıyor. İlk insanların neslinden olan Jenny’e Duncan Targaryen aşık oluyor. Duncan Targaryen dizide Daenerys’in babasının kardeşi kitapta ise amcası olarak geçiyor. Duncan o kadar aşık oluyor ki Jenny ile evlenmek için Lyonel Baratheon’ın kızıyla olan nişanı atıyor. Duncan Targaryen’in babası evliliği geri almak istese de Duncan Targaryen tahttaki tüm haklarından vazgeçiyor ve Jenny ile gidiyor. Bu olaylar Baratheon isyanından önce, deli kral II. Aerys daha tahta geçmeden gerçekleşiyor. Duncan’ın taht hakkından vazgeçmesiyle tahttaki sıralama değişiyor ve ilerleyen dönemlerde tahta deli kral II. Aerys geçiyor. Duncan, Jenny ile gitmeyerek tahttaki hakkını korusaydı, Westeros’ta işler çok farklı ilerleyebilirdi.

Kitapta şarkıdan tek bir söz geçiyor. Ancak dizide Podrick tüm şarkıyı bizimle paylaşıyor. Jenny şarkıda kaybettiği ve bulduğu, onu çok seven ve şimdi çok uzaklarda olan hayaletlerle dans ediyor. Şarkının bu kısmı Summerhall trajedisine gönderme yapıyor. V. Aegon Targaryen, Duncan ve Jenny’nin öldüğü trajedinin ardından Jenny’nin dans ettiği hayaletler de bunlar muhtemelen. Kitapta Jenny’nin şarkısıyla Rhaegar Targaryen’ın hikayesine gönderme yapsa da dizide işler Daenerys ve Jon için işliyor gibi görünüyor. Ejderhaların Dansı kitabında Sör Barristan Daenerys’e Jenny’nin orman cadısı arkadaşıyla saraya gelişini anlatıyor. Orman cadısı vadedilen prensin Dany’nin babası II. Aerys and Prenses Rhaella’nın soyundan geleceğini belirtiyor. Birbirini aslında hiç sevmeyen II. Aerys and Prenses Rhaella bu kehanetten sonra Dany’nin büyükbabası tarafından evlendiriliyor. Bildiğiniz gibi Jon Snow da Rhaegar Targaryen’in oğlu olduğu için Kral II. Aerys and Prenses Rhaella’nın soyundan geliyor. Kitaplarda Rhaegar’ın Jon’un vadedilmiş prens olduğuna inandığına da değiniliyor.

Dizide ise Duncan ve Jenny’nin hikayesi Jon ve Daenerys’in hikayesine başka noktalarda da paralellik gösteriyor. Dizi “vadedilmiş prens” hikayesine çok yoğun bir şekilde değinmediği için bu şarkıyı farklı yönde ele alabilir. Jon Game of Thrones 8. sezon 2. bölüm finaline doğru Daenerys’e aslında son Targaryen erkeği olduğunu söylemiş ve Daenerys de bunun Jon’u tahtta hak iddia edecekler listesinde Daenerys’in önüne geçireceğini kaydetmişti. Jon’un Duncan gibi tahttaki hakkından vazgeçme ihtimali varlığını korurken, Duncan rolünü bu kez Daenerys de üstlenebilir tabii. Daenerys ve Sansa’nın konuşmasında Dany’nin Jon için neleri göze aldığına yapılan vurgu bunu işaret ediyor. Öte yandan Duncan tahttaki hakkından feragat etse de hikayenin sonunda ikisi de Summerhall trajedisinde ölüyor.

HBO’nun şarkı için hazırladığı videoya haberin üzerinden ulaşabilirsiniz.