reklamı kapat

POPÜLER

Game of Thrones 8. sezon 3. bölüm

Game of Thrones 8. sezon 3. bölüm sonrası akıllarda beliren soru: Night King Targaryen mi?

Game of Thrones 8. sezon 3. bölüm sonrası izleyicilerin bazı noktalarda aklı karışmış gibi görünüyor. Sosyal medyada sıklıkla yer alan “Night King aslında Targaryen’miş” iddiası ne kadar doğru dersiniz?


UYARI!
Devam etmeden önce uyaralım; haberimizin bundan sonraki kısmı Game of Thrones 8. sezon 3. bölüm içeriğine dair spoiler içermektedir. Okuyacağınız gerçekler izleme keyfinizi kaçırabilir.


Game of Thrones 8. sezon 3. bölüm ile beraber dizinin yaratıcıları David Benioff ve D.B. Weiss, kitaptan ayrılmanın da ötesinde 7 sezondur kendi işledikleri hikayeyi yok sayarak pek çok kötü kararla bir sonuca vardı. Ancak Night King’in yanmaması onlardan biri değil. İzleyiciler özellikle tek bir sahne yüzünden Night King’in Targaryen olduğunu düşündü. Daenerys’in ejderhaları alevlerden uyandırdığı sahne, izleyicilerde “Tüm Targaryen’ler aleve dayanıklı” gibi bir algı yaratmış olmalı ki, Night King ejderha aleviyle yanmayınca, onun da Targaryen olduğu yanılgısına kapılındı. Ancak işler ne yazık ki öyle yürümüyor. Bunun çok temel bazı sebebi var. Birincisi sanıldığının aksine Targaryen’lerin hepsinin aleve karşı “büyülü” bir gücü bulunmuyor. Bunun en bariz örneğini ise Podrick’in ikinci bölümde şarkısını söylediği Eskitaş’lı Jenny‘nin hikayesinde görüyoruz. Buradan o şarkıdaki Jenny’nin hikayesinin detaylarına ulaşabilirsiniz ancak kısaca hatırlatmak gerekirse, Jenny’ye aşık olan Duncan Targaryen ailesine karşı gelerek unvanından vazgeçmiş ve Jenny ile evlenmişti. Ancak daha sonra Jenny ve kendisi Kral V. Aegon ile Summerhall kalesinde elim bir yangında ölmüştü. Kral V. Aegon Targaryen ve Duncan Targaryen dışında söz konusu yangın pek çok Targaryen’in de canını almıştı. Yani Targaryen’lerin hepsi ateşe dayanıklı değil. Daha net bir kanıt isterseniz George R.R. Martin‘in 1999’da verdiğiTargaryen’ler ateşe karşı bağışıklı değil!” röportajına da buradan ulaşabilirsiniz. Önce bu bilgiyi cebimizde tutalım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ateş Ak Gezenler’i de öldürmüyor

Daha önceki yazılarımızda Ak Gezenler arasındaki oluşum hiyerarşisinden bahsetmiştik. En tepede ilk yaratılan Night King var, bir altta Night King’in yarattığı Ak Gezenler ve en altta da Ak Gezenler’in kontrol ettiği zombimsi yaratık olan Wight‘lar. Geçmişte buradaki yazımızda da bahsetmiştik; bu hiyerarşide ateşten etkilenen tek yaratıklar Wight’lar. Ak Gezenler’e de ateş etki etmiyor. Ejderhalar her ne kadar “büyülü” yaratıklar olsa da Night King de “büyülü” bir varlık. Bu yüzden Ak Gezenler’i dahi alev öldüremezken Night King’i etkilemesini beklemek… Kötü bir senaryo yazımı olurdu. Gerçi 3. bölümde çok daha kötü bir senaryo yazımıyla karşılaştık. İncelemede detaylarını okuyabilirsiniz.

Daha Targaryen’ler yok bile

Hala ikna edici gelmediyse bir de işin tarih boyutuna bakalım. Targaryen ailesinin Westeros’a gelmesi ve fethi bilinen tarihle yaklaşık 300 yıl önceye denk geliyor. Yani Valyria’nın düşüşünden sonra. Hanenin ilk oluşumu ise 400-500 yıl civarı önce gerçekleşmiş. Ormanın Çocukları ve İlk İnsanlar arasındaki bu savaş ve ilk “Uzun Gece” yaklaşık 7.000 – 8.000 yıl önceye denk geliyor. Yani daha ortada Targaryen’in T’si bile yok bunlar olurken.

Night King en iyi ihtimalle, Stark’ların soyunu oluşturacak insanlardan biri olabilir diye düşünüyoruz. Ejderhaya binmesi de bir şey değiştirmiyor. Çünkü o ejderha aslında yaşamıyor. Kendisi ölü ve tamamen Night King kontrolünde. Zaten Night King öldüğünde ejderha da diğerleri gibi “söndü.”

İlginizi çekebilir

Game of Thrones 8. sezon 4. bölüm tanıtımı