reklamı kapat

POPÜLER

Game of Thrones 8. sezon
Game of Thrones 8. sezon
Game of Thrones 8. sezon
Game of Thrones 8. sezon
Game of Thrones 8. sezon

Game of Thrones 8. sezon boyunca yapılan tüm hatalar

Game of Thrones 8. sezon dizinin hayranları tarafından pek hoş karşılanmamaya devam ediyor. Gelin Starbucks bardağı dışındaki hatalara da bir bakalım.


UYARI!
Devam etmeden önce uyaralım; haberimizin bundan sonraki kısmı Game of Thrones 8. sezon 4. bölüm içeriğine dair spoiler içermektedir. Okuyacağınız gerçekler izleme keyfinizi kaçırabilir.


Game of Thrones 8. sezon 4. bölüm, unutulan Starbucks bardağı ile gündeme oturdu. Hata ile ilgili yapılan şakayla karışık açıklamayı buradan okuyabilirsiniz. HBO elbette bardağı dijital versiyondan hızla sildi ve bölüm artık “düzgün”. Peki sezon öyle mi? İzleyiciler bu sezon pek çok detay karşısında sinirli. Bazı hatalar hikayeden, bazı hatalar ise dikkatsizlikten kaynaklı. Ancak Starbucks bardağı kesinlikle sezonun ilk hatası değil. 90 milyon dolar bütçesi bulunan 8. sezon ilk 4 bölümde ne gibi hatalar yapmış, nasıl çelişkiler yaratmış gelin beraber bakalım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Game of Thrones 8. sezon
Game of Thrones 8. sezon

At üstünde saç modeli değişen Daenerys

Açılışı Starbucks hatasına benzer bir hatayla yapalım. Dikkatsizlik olarak yorumlayabileceğimiz bu hata bizi Game of Thrones 8. sezon 1. bölüme götürüyor. Jon Snow, Daenerys Targaryen’i Kışyarı’na getiriyor. Kışyarı’nın içinde yavaş yavaş at süren Daenerys Kuzeylilerin ona nasıl şüpheyle ve pek de dostane olmayan bir biçimde baktığını görüyor. Jon ona Kuzeylilerin yabancılara güvenmediğini söylerken Emilia Clarke’ın kafasında örgüleri daha zarif bir peruk yer alıyor. Daha sonra sahneye ejderhalar giriyor. Daenerys kafasını kaldırıp gururla çocuklarına bakarken bir anda peruk değişiyor ve örgülerden bir topuz Clarke’ın peruğunda beliriyor. Dediğimiz gibi, küçük bir dikkatsizlik hatası. Ancak bölüm başına neredeyse 15 milyon dolar düştüğü düşünülünce…

Game of Thrones 8. sezon

Çorak topraklara taşınan Kral Toprakları

8. sezon 4. bölümde ilgimizi Starbucks bardağından biraz çektiğimizde hayli ilginç bir detay daha keşfediyoruz. Kral Toprakları’nın surlarından birinin bulunduğu alan adeta lanetlenmiş. Tamamen çorak araziye dönüşmüş. Evet Cersei, çılgın ateşle büyük bir patlatma yapmıştı ancak surlar içinde. Üstelik Kral Toprakları tam denizin kenarında yer alıyor. Bu kadar “sulak” bir arazinin geçmişteki çekimlerinde böyle bir çorak tarafını da görememiştik. Herhalde Daenerys ve 45 kişilik keşif ordusu, kalenin en bilinmeyen girişini ziyarete gitti…

Gendry Rivers mı?

Şimdi gelelim biraz da senaryo hatalarına. Azor Ahai hikayesinin bağlanamamasına hiç değinmeyeceğiz. Daha küçük, daha minik ama senaristlerin kesinlikle kitabı okumadığını gösteren hatalara değinelim. 4. bölümde Daenerys Gendry’i Fırtına Burnu Lordu yaptı. Gendry normal koşullarda herhangi bir yerin lordu olamıyor. Çünkü kendisi Robert Baratheon’ın kanından gelse de meşru bir çocuk değil. Kraliçe affı gerekiyor bunun için. Dizi de bunu gösterdi. Daha sonra Gendry heyecanla Arya’nın yanına gitti ve “Ben artık Gendry Rivers” değilim dedi. Evet değildi. Hiçbir zaman da Rivers olmamıştı zaten.

Kitabı bilmeyenler için kısaca soyadlardan bahsedelim. Meşru olmayan çocuklar Westeros’un dört bir yanında bulundukları bölgeye veya onları kabul eden babalarının bulunduğu bölgeye göre soy isim alır. Nehir, Çiçek, Kar, Taş gibi. Jon Snow örneğin Kışyarı lordunun meşru olmayan çocuğu olarak tanıtıldığı için Kışyarı’nda doğmasa bile soyismi Snow. Böylelikle hem o çocukların “meşru” olmadığı bilinir, hem de hangi bölgeden geldikleri. Bu çocukların böyle bir soyad alabilmeleri için öncelikle babaları tarafından “meşru olmadıkları” da kabul edilmeli. Ancak Gendry vakasında Robert hiçbir meşru çocuğunu kabul etmedi. Yani teknik olarak Gendry’nin herhangi bir soyadı olamaz. Ancak hadi bunu geçtik, karakter kendini bir şekilde ifade etmek istedi diyelim. Kral Toprakları’nda yaşayan çocukların soyadları Nehir değil ne yazık ki. Kral Toprakları’ndaki meşru olmayan çocuklar Waters soyadı alıyor. Yani illa bir soyad kullanılacaksa ve Gendry kendi kendine bir soyad verecekse bu Waters olmalıydı. Çünkü Gendry Kral Toprakları’nda büyüdü, Nehirova’da değil.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Game of Thrones 8. sezon unutkanlığı

Tormund bu bölüm teknik olarak 3. bölümde tüm düğümleri çözen kişi Arya olmasına karşın Jon’u yere göğe koyamadı. Ejderhayı tam olarak kontrol dahi edemeyen Jon Snow, şaşırtıcı kılıç yetenekleriyle karada çok daha faydalı olabilirdi. Ancak 3. bölüm finaline doğru son sahnede bile sadece siper aldı. Buna rağmen Tormund Jon’un ejderha yeteneklerini övdü de durdu. Hayatında ilk kez ejderhaya binen birini görüyormuş gibi… Halbuki kendisi de ejderhaya binmişti! Hatırlarsanız 7. sezonda Daenerys Targaryen onları hayli elim bir durumdan kurtarmış ve Drogon’un sırtında kaçırmıştı. Tormund’un haftalarca tüm gördüğü kadınlara anlatacağı cinsten bir hikaye yani… Ancak görünen o ki Tormund’un hafızası o kadar da iyi değil.

Varys’in kararsızlığı

Hafıza kaybından muzdarip bir diğer karakter de Varys. 7. sezonda Daenerys’e Robert’ın o kadar da iyi bir kral olmadığını “Ne zalimdi ne de deli. O sadece diyarı yönetmekle ilgilenmiyordu.” cümleleriyle açıklayan Varys, bu bölüm birden bunun aslında bir kral için gerekli özellik olduğuna karar veriyor. Neden olmasın değil mi?

Karakterlerdeki devamlılık sıkıntısı hikayeyi sığlaştırırken önümüze zorlama bir hikaye örgüsü çıkarmaya devam ediyor. Game of Thrones 8. sezon, son iki bölümle finale yaklaştırdığı hikayede hem görsel hem de kurgusal başka hatalar yapacak mı merak konusu…

İlginizi çekebilir

8. sezon 5. bölüm fragmanı