reklamı kapat

POPÜLER

Game of Thrones 8. sezon 4. bölüm

Game of Thrones 8. sezon için her bir bölüme ne kadar harcadı?

Game of Thrones 8. sezon, final sezonu olması sebebiyle dizinin en önemli 6 bölümünü beraberinde getiriyor. Peki bu sezona ne kadar bütçe ayrıldı dersiniz?

Game of Thrones 8. sezon, 4 bölümü geride bıraktı. Önümüzde ise izlenecek 6 bölüm daha bulunuyor. Ancak ilk 4 bölümün ardından yavaş yavaş dizinin geçmişte açıklanan bütçesinin ağırlıklı olarak nerelere harcandığını tahmin etmek kolaylaşıyor. İncelemelerde de bol bol CGI’a yatırılan paradan ve Ghost’u ne kadar az görebildiğimizden bahsetmiştik. Gelin şimdi bu sezonun toplam bütçesinin nasıl dağıtılmış olabileceğini tartışalım. 8. sezon Game of Thrones’un bu zamana kadarki en pahalı sezonu. Geçmişte yapılan açıklamalara göre bu sezon dizi için HBO tam olarak 90 milyon dolar bütçe ayırmış. Bu 90 milyon doları eşit şekilde dağıtmak gerekirse bölüm başına 15 milyon dolar bütçe düşüyor. Ancak biliyoruz ki dizi her bir bölüm için eşit düzeyde ve 15’er milyon dolar harcamadı. Peki artık son 2 bölümün geri sayımına başlamışken, hangi bölümlere daha çok para yatırıldı dersiniz?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Üçüncü bölüm lider olabilir

Game of Thrones 8. sezon, ilk iki bölümde bizi pek aksiyonla karşılamadı. Ancak bu ilk iki bölümün bütçesinin çok düşük olacağı anlamına gelmiyor. 6. sezonda dizi artık bölüm başına 10 milyon dolar harcar noktaya gelmişti. 54 dakika ve 58 dakikalık ilk iki bölümün de yaklaşık bu civarlarda bir bütçesi olduğunu söyleyebiliriz. Öte yandan 82 dakikalık 3. bölüm, muhtemelen dizinin bütçe konusunda en çok harcama yaptığı bölümlerden biri olacaktır. Bu noktada bu bölümün bütçesinin 20 milyon dolara, hatta üstüne kadar, çıkmış olabileceğinden şüpheleniyoruz. Geçtiğimiz günlerde izlediğimiz 78 dakikalık 4. bölüm ise yine ortalama bir bölümdü diyebiliriz. 12-13 milyon civarı bir bütçe ile kapatılmış olabilir.

Asıl soru ise elde kalan bütçenin 5. ve 6. bölüme nasıl dağıtıldığı. Her iki bölüm de 79 dakikalık bir macerayı televizyon ekranlarına taşıyacak. Beşinci bölümde ise 3. bölüm kadar olmasa da büyük bir savaş görmeyi umuyoruz. Özellikle Daenerys’in ejderhasının da baskın olacağına inandığımız bu bölümdeki savaşta ejderha sayısı ise 3’ten 1’e iniyor. Ancak yine de elbette Drogon’un ne kadar aktif kullanılacağına göre bütçe değişiyor. Aynı şekilde Cersei’nin bir kez daha çılgın ateş kullanıp kullanmayacağı da bilinmiyor. 7. sezondaki o efsanevi patlama gibi bir sahne görür müyüz demin değiliz gerçi… 6. bölüm ise tam bir gizem. Demir Taht savaşının 5. bölümde sonlanıp sonlanmayacağını bilemiyoruz elbette. Ancak 6. bölüm bize bütçeyi zorlayacak neler sunacak emin olamıyoruz. Bu durumda 5. bölümün 20 milyon doları zorlayıp, 6. bölümün de yaklaşık 15 milyon civarı bir bütçe ile ekranlara yansıyacağını düşünebiliriz. Ne de olsa Game of Thrones 8. sezon 6. bölüm dizinin 8 yıllık macerasına bir nokta koyacak…

5. bölüm 12 Mayıs’ı 13 Mayıs’a bağlayan gece Türkiye saati ile 04:00’da yayınlanacak. Final bölümü ise 19 Mayıs‘ta.

İlginizi çekebilir

8. sezon 5. bölüm fragmanı