reklamı kapat

POPÜLER

Game of Thrones 8. sezon

Game of Thrones hayranlarının mutlaka ziyaret etmesi gereken çekim yerleri

Game of Thrones 8. sezon bölümleriyle 2019’un ilk yarısında veda etmeye hazırlanıyor. Ancak bu atmosferi yerinde yaşamak isteyenler için çekim noktalarının kapıları hep açık.

Game of Thrones 8. sezon finali için artık sabrımız kalmamış durumda. Hala net bir çıkış tarihi bulunmayan sezon için şimdilik yapılan tek açıklama 2019’un ilk yarısında yayınlanacağı yönünde. Bu sezonla beraber artık Buz ve Ateşin Şarkısı serisini noktalarken yeni dizinin de yapımına başlanacak. Ancak bu serinin hayranlar için yeri şüphesiz hep ayrı olacak. Serinin çekimlerining gerçekleştirildiği sayısız mekan arasında ise birkaç tanesi özellikle hayranların ziyaret etmek isteyeceği cinsten. Tabii eğer bütçeniz varsa, doğrudan dizideki kalelerden birini de satın alabilirsiniz. Bütçeyi bu kadar aşmak istemeyenler içinse bazı ziyaret noktalarına gelin beraber bakalım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hırvatistan – Dubrovnik

Çılgın ateşlerde yanmayacağınızın garantisini veren Dubrovnik gezisi sizi Kral Toprakları’na götürüyor. İlk sezonda Malta’da başlayan çekimler ikinci sezondan itibaren yerini Hırvatistan’a bıraktı. Tahmin edersiniz ki hayranların ziyaret etmeyi en çok sevdiği yerlerden biri de Dubrovnik. Mekan ayrıca Özgür Şehir Braavos ve Pentos çekimlerinde de kullanıldı. Türk Hava Yolları’nın Mayıs 2016’dan bu yana İstanbul-Dubrovnik seferleri yaptığını da ekleyelim. Hırvatistan’a girebilmek içinse Schengen vizesine sahip olmak gerekiyor.

Kuzey İrlanda – Belfast

Dizinin en popüler çekim alanlarından bir diğeri de İrlanda’da bulunan Belfast. İç mekan çekimlerinin çoğu burada gerçekleştiriliyor. Ancak ne yazık ki bu kısımlara erişim sunulmuyor. Ancak şehrin diğer taraflarında Kuzey, Nehirova Taç Toprakları gibi önemli bölgelerin çekimleri de gerçekleşiyor. Her ne kadar Belfast’ta pek çok çekim yeri ulaşımın dışında olsa da, şehirde Game of Thrones turları ile önemli noktaları görmek mümkün. En popüler yer ise 2. sezonda Arya’nın, 4. sezonda Brienne’in takip etiği, Kral Toprakları’ndan ayrılan yol: Dark Hedges.

Tabii İrlanda’ya gitmişken Belfast’ı es geçip Country Armagh’daki Gosford Kalesi‘ne gitmeyi de tercih edebilirsiniz. Nehirova Kalesi orada yer alıyor. Hatta 660 bin dolarınız varsa kalenin yarısını da satın alabilirsiniz. İrlanda’ya gitmek için ayrı bir vize almanız gerektiğini de kaydedelim.

İspanya – Alcazar de Sevilla

Dorne güzelliklerini yerinde görmek isteyenlerin gitmesi gereken nokta İspanya’da yer alyor. Alcazar de Sevilla halihazırda zaten turistlerin en sevdiği mekanlardan biri. Ancak dizinin hayranları için ayrı bir önem taşıyor. Korkusuz Dorneluların çekimleri burada gerçekleşiyor.

İspanya bunun dışında başka çekimlere de ev sahipliği yapıyor. Ned Stark’ın kız kardeşini kurtarmak için gittiği Neşe Kulesi, Zafra Kalesi esasen. Osuna ise 5. sezonun sonundaki Meereen dövüş çukuru çekimlerinin gerçekleştiği alan aynı zamanda. İspanya’ya gitmek için de tıpkı Hırvatistan’da olduğu gibi Schengen vizesine sahip olmanız gerekiyor.