reklamı kapat

POPÜLER

Instagram

Gizli Instagram profillerini görebilen uygulama

Instagram için geliştirilen üçüncü parti uygulamalardan biri gizli profilleri görüntüleyebiliyor. Ancak bunun karşılığında uygulama mahremiyetinizi çiğniyor.

Instagram her yeni güncellemeyle kullanıcı memnuniyetini geliştirirken; günlük 500 milyonun üzerinde aktif kullanıcısıyla da en popüler uygulamalardan biri. Haliyle bu da üçüncü parti uygulamalar için çalışması verimli bir alan yaratıyor. Özellikle de “stalker” uygulamaları için. Bildiğiniz gibi popüler fotoğraf paylaşım uygulamasında gizli profil açabiliyorsunuz. Bu da sizin takip isteğini kabul etmediğiniz birinin profilinizi görüntülemesini engelliyor. Ghosty de tam olarak buna karşı geliştirilmiş bir uygulama. Ancak karşılığında kabul etmek istemeyeceğiniz şekilde veri topluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Instagram için “stalker” uygulaması

Ghosty uygulaması ilk sıkıntıyı girişte çıkarıyor. Çünkü uygulamaya Instagram’a giriş için kullandığınız bilgileri vermeniz gerekiyor. Uygulamayı kullanmak için de en az bir kişi davet etmelisiniz. Sistem ise uygulamayı kullanan kullanıcılarla çapını genişletiyor. Yani her gizli profil görünmüyor. İstediğiniz gizli profili takip eden birinin daha önce uygulamaya verilerini vermiş olması lazım. Bu sayede uygulama takip ettiğiniz herkesin verilerini kendi havuzunda topluyor. Görmek istediğiniz profil de buradaysa size gösteriyor. Zaten uygulamanın Play Store sayfasında da “Her gizli profil görünmeyebilir” diye bir not düşülmüş. Nisan ayında platformdaki yerini alan uygulamanın 500 binden fazla indirildiği görünüyor. Henüz Google ya da Instagram tarafından fark edilmemiş olması ise ilginç. Bu tarz bir veri sömürüsünün ardından uygulamanın kısa sürede kaldırılacağını söyleyebiliriz.

İlginizi çekebilir

Google Maps için hayatı kolaylaştıran turist özelliği