reklamı kapat

POPÜLER

Google Huawei

Google’dan dikkat çeken yeni Huawei açıklaması

İnternet devi Google, kısa süre önce Huawei ve Android lisansıyla bağlantılı olarak önemli bir Huawei açıklamasında bulundu.

Huawei biliyorsunuz 2020’ye de Trump yönetiminin etkisinde güzel haberler ile başlamadı. İspatlanmayan casusluk / bilgi sızdırma iddiaları yüzünden ABD tarafından hedef alınan firma, bu açıdan zor bir dönemden geçiyor. ABD ile Çin arasındaki ticari savaştan ciddi yara alan ve uygulanan ambargo nedeniyle yeni cihazlarına lisanslı Android koyamayan firma, bu yüzden mobil pazarda düşüş yaşıyor. Firmanın yeni cihazları GMS değil HMS ile geliyor. Bundan dolayı yeni telefonlarda başta Play Store olmak üzere Google servisleri ve uygulamaları çalışmıyor. Ancak kişiler cihazlarına uygulamaları APK üstünden yükleyebiliyor. İşte tam da bu konuda konuşan Google, Huawei’nin yeni telefonlarına sahip kişilere bunu yapmamalarını öneriyor. Play Store dışından gelen Google uygulamalarının büyük bir risk oluşturduğunu (Üzerinde değişiklik yapılmış olabileceğinden) belirten firma, bu şekilde servislerin tam olarak düzgün çalışmadığını da aktarıyor.

Ancak biliyorsunuz çoğu kişi artık APK’lar ile uğraşmıyor. Çünkü yeni Huawei telefonlara harici olarak GMS yüklenebiliyor. Bu yapıldıktan sonra telefonlar lisanslı Android gibi çalışıyor, yani resmi Play Store erişimi kazanıyor. Bu arada Google, Huawei’nin 16 Mayıs 2019 öncesinde çıkmış tüm cihazları için güncelleme verilmeye devam edildiği de aktarıyor. ABD’nin attığı adımdan elbette mutlu olmayan internet devi, bu sorunun çözülmesini birçok diğer ABD’li şirket gibi Huawei’den çok istiyor. Bu arada HMS Huawei Mobile Service temelli geliştirici sayısının 1 milyonu geçtiği de gelen bilgiler arasında yer alıyor. Firma bu konuda Türkiye’de de 50 milyon TL’lik önemli bir adım atıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei için kısa süre önce ABD 45 gün daha izin verdi

Hatırlarsınız ABD’nin geçtiğimiz aylarda yenilediği 90 günlük izin ile Huawei’nin 16 Şubat 2020 tarihine kadar hem ticarete devam edebilmesi hem de mevcut cihazlarına güncelleme gönderebilmesini sağlanmıştı. Geçtiğimiz hafta bu süreç için bir 45 günlük bir izin daha geldi.

İlginizi Çekebilir

Logitech’in mutlaka göz atılması gereken yeni kamerası