reklamı kapat

POPÜLER

Google Huawei

Google ve Huawei için ortaya çıkan önemli gelişme

ABD ambargosu altında yer alan Huawei, Google ile iş yapamaz hale geldi. Bu durum iki tarafı da etkiliyor. Ancak internet devi bunu değiştirmek istiyor.

Ambargo nedeniyle yeni cihazlarına lisanslı Android koyamayan Huawei, bu yüzden biliyorsunuz mobil pazarda düşüş yaşıyor. Firmanın yeni cihazları GMS değil HMS ile geliyor. Bundan dolayı yeni telefonlarda başta Play Store olmak üzere Google’ın servisleri ve uygulamaları çalışmıyor. İşte Google bu durumu değiştirmek istiyor gibi görünüyor. Çünkü gelen son bilgilere göre internet devi tekrardan Huawei ile iş yapmak adına yasal kurumlarla görüşme içerisinde bulunuyor. Android tarafındaki en büyük müşterilerinden birisini kaybetmesi elbette çok kötü olan şirket, bunu değiştirmek adına Beyaz Saray ile kurumsal görüşmeler yapıyor deniyor. Bu görüşmelerin içeriği henüz tam olarak bilinmiyor. Bazı kaynaklara göre yekililere, Huawei’ye Android lisansı verilmesinin ABD’nin ulusal güvenliğini riske atmadığı anlatılmaya çalışılıyor. Huawei zaten uzun süredir telefonlarını ABD’de satamıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google ile Huawei arasında iş birliği kurulursa AppGallery ne olacak?

Firma hali hazırda HMS altyapısı ve uygulama marketi AppGallery için inanılmaz büyük oranda paralar harcıyor, geliştiricilere büyük sözler veriyor. Google’la yapılacak bir anlaşma ile Play Store’un geri gelmesi, geliştiriciler için pek iyi görünmüyor. Ancak buna rağmen firmanın marketi destekleyeceği düşünülüyor. Sonuçta ABD’nin ne yapacağı tam olarak kestirilemiyor. Hepsine ek olarak ileride gelecek olası bir başka ambargo nedeniyle firmanın GMS altyapısına yeniden dönmek istememe olasılığı dahi yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

Logitech’in mutlaka göz atılması gereken yeni kamerası