reklamı kapat

POPÜLER

Huawei App Gallery

Huawei’den kendi “uygulama marketi” için önemli hamle

Huawei, Android lisansını kaybetmesi sonrasında yazılım tarafı için önemli adımlar atıyor. Firma kendi uygulama marketini büyütmek için çabalıyor.

Amerika ambargosu nedeniyle Google tarafından Android lisansı iptal edilen Huawei, şu sıralar hep kendi işletim sistemiyle gündeme geliyor. HongMeng OS, Oak OS ya da Ark OS isimlerinden birisiyle karşımıza çıkacak işletim sistemi, çok uzun zamandır geliştiriliyor. İşte bu işletim sistemi öncesinde firma Android cihazlarındaki Play Store’a alternatif kendi uygulama marketini (App Gallery) de geliştirmeye çalışıyor. Uygulama geliştiricilere yeni mesajlar atan Huawei, Play Store’da yayımlanan uygulamaların App Gallery içerisine de alınmasını istiyor. Söylendiği kadarıyla App Gallery şu an aylık 270 milyon aktif kullanıcıya sahip. 350 milyondan fazla cihazda yüklü olan bu “alternatif uygulama marketi”, geliştiriciler için yeterli büyüklükte görünüyor fakat son yaşanan gelişmeler ışığında geliştiricilerin bu markete ne kadar destek olacağı kestirilemiyor. Ancak firmanın mutlaka ama mutlaka sağlam bir markete ihtiyacı bulunuyor. App Gallery içerisindeki uygulamaların yeni işletim sistemi içerisinde de olacağı belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei imzalı yeni işletim sistemi ne zaman gelecek

Bildiğimiz kadarıyla yeni işletim sistemi ağustos ya da eylül ayında lanse edilecek. Merakla beklenen işletim sistemi, firmanın geleceği için gerçekten çok ama çok büyük önem arz ediyor. Bu sistemin tüm Android uygulamalarını çalıştırabileceği belirtiliyor.

İlginizi Çekebilir

IKEA’nın robotik mobil sistemi