reklamı kapat

POPÜLER

instagram

Instagram’a hiç beklenmeyen şaşırtıcı bir özellik geliyor

Instagram‘ın beta versiyonunda uygulamada olmasını hiç beklemeyeceğiniz bir özellik göründü. Facebook, uygulamanın kullanım amacını değiştirecek bir özellik test ediyor.

Geçtiğimiz haftalarda Instagram‘da test edilen Type özelliğini açığa çıkaran ve hikayelerde ekran görüntüsü alınma bildiriminin test edildiğini ortaya çıkaran WABetaInfo yepyeni bir özelliği daha ortaya seriyor. Görünen o ki Instagram görüntülü arama özelliğini test ediyor. Alınan ekran görüntüsünde platformun sohbet kısmında bir kamera ikonu görünüyor. Bu özellik sadece iki tarafın da konuşmayı kabul ettiği sohbetlerde yer alıyor. Yani size mesaj isteği göndermiş bir kullanıcı görüntülü arama isteğinde bulunamıyor. Kamera sembolüne dokunduğunuzda ise görüntülü arama başlıyor. WABetaInfo’ya göre söz konusu özellik daha geliştirme aşamasının çok başında. Yani önümüzdeki birkaç ay daha tüm kullanıcılar için kullanıma sunulması beklenmiyor. Ancak hem Android hem de iOS platformunda yakında yerini alacağı kaydediliyor. Instagram’ın bu özelliği kazanmasıyla beraber Facebook, sohbet edebileceğiniz üç önemli uygulamasına da videolu görüşme yeteneğini de eklemiş bulunuyor.

instagram

Instagram’a yakında gelecek özellikler

Test edilen diğer özellikleri kısaca hatırlatmak gerekirse, popüler fotoğraf paylaşma uygulaması Hikayeler özelliğini daha da geliştirmeye hazırlanıyor. Hikayeler’e Type isimli yeni bir sekme ekleyecek olan uygulamada sadece yazı yazmak isteyenler için çeşitli arka planlar ve fontlar sağlanacak. Bir diğer özellik ise ekran görüntüsü alındığında bildirim gitmesi. Bildiğiniz gibi şimdilik Hikayeler’de ekran görüntüsü alındığında karşıdaki kullanıcıya bildirim gitmiyor. Ancak uygulama bu özelliği şu an test ediyor. Yakında bazı kullanıcılar buradakine benzer hikaye indirme uygulamaları kullanmak zorunda kalabilir gibi görünüyor.