reklamı kapat

POPÜLER

Apple iPhone Xs ve iPhone XR

Sırasıyla iPhone Xs, iPhone Xs Max ve iPhone XR

Apple iPhone Xs ve iPhone XR

iPhone Xs yerine daha uygun fiyatlı iPhone XR aldığınız zaman kaybınız ne oluyor?

16 Eylül 2018

Apple‘dan çarşamba günü yeni iPhone Xs, iPhone Xs Max ve iPhone XR modelleri geldi. Bu modeller arasında en çok dikkat çekenlerden birisi ise iPhone XR oldu. Peki iPhone Xs yerine daha uygun fiyatlı iPhone XR aldığınız zaman kaybınız ne oluyor? İşte cevabı?

Teknoloji devi Apple meraklı bekleyişi sonunda bitirdi ve yeni iPhone modellerini tanıttı. Yukarıda da dediğimiz gibi modeller arasında en çok iPhone XR dikkat çekiyor. 750 dolar satış fiyatıyla 999 dolarlık iPhone Xs‘den daha uygun olan telefon, özellikle bu konuda öne çıkıyor. Karşılaştırma açısından baktığımız zaman iki telefon da gücünü A12 Bionic işlemciden alıyor. Xs’den farklı olarak 4 GB değil 3 GB RAM ile gelen XR, buna rağmen genel performans konusunda geriye düşmüyor. Yine ortak olarak Truedepth kamera üzerinde üç boyutlu yüz tanıma yapabilen modeller, 7 megapiksel bir ön kamera taşıyor. Kablosuz şarj desteğini de paylaşan telefonlar, ilk olarak kasa kalitesinde farklılaşmaya başlıyor. iPhone Xs, iPhone X gibi paslanmaz çelik bir kasa üzerine kuruluyor. iPhone XR ise maliyeti düşürmek için iPhone 8 gibi alüminyum bir kasa kullanıyor. Ayrıca XS modeli IP68 sertifikasıyla 2 metre su altına inebiliyor. XR ise IP67 sertifikasıyla 1 metrede kalıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İki model arasındaki en büyük fark elbette ekran tarafında karşımıza çıkıyor. Xs modelinde 5,8 inç 2436×1125 piksel OLED ekran, XR’da ise 6,1 inç 1792×828 piksel LCD ekran yer alıyor. Xs’in ekranında 3D Touch desteği varken, XR’da bu destek ilginç olarak yer almıyor. Telefonu deneyenler XR’ın ekranını çok beğendiklerini belirtiyor. Hatta Xs ile XR arasında aşırı bir görüntü farkı yok diyenlerin de sayısı oldukça fazla görünüyor. İki modeli birbirinden ayıran önemli bir fark da arka kamera sistemi. Xs’in arkasında çiftli kamera bulunuyor. XR’ın arkasında ise tek bir kamera bizleri karşılıyor. Ancak Xs’in 12 megapiksel ana kamerası ile XR’ın 12 megapiksel kamerası aynı deniyor. Bu da Xs’in sadece telefoto (2 kat optik yakınlaştırma) kamera ile öne çıktığını gösteriyor. Söylendiği kadarıyla Xs ve XR temel olarak aynı fotoğraf kalitesini sunuyor. Zaten Xs özelinde gösterilen çekim sonrası arka plan bulanıklığını değiştirme özelliği XR’da da aktif olarak yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

LCD ekranın getirdiği teknolojik yetersizlikler nedeniyle OLED ekranlı Xs’e göre daha kalın çerçeveleri bulunan XR, kişilere Xs’de olmayan birçok renk seçeneği sunuyor. Burada özellikle (PRODUCT)RED kırmızı büyük beğeni topluyor. Ayrıca XR Apple’ın testlerine göre diğer modellerden daha iyi pil ömrü sunuyor. Ortak olarak 4K çözünürlükte saniyede 60 kareye kadar video çekebilen telefonlar, 1080P çözünürlükte saniyede 240 kare yavaş çekim gerçekleştirebiliyor. Apple’ın yeni modellerinden iPhone Xs Max ise Xs ve XR’dan 6,5 inç dev OLED ekranıyla ayrılıyor. Onun haricinde bir fark henüz açıklanmıyor. Ancak daha büyük pil beklentisi bulunuyor.

Apple iPhone Xs ve iPhone XR

Apple iPhone XR, eksiklerine rağmen gerçekten çok güçlü bir telefon

Telefonun 750 dolar fiyat etiketi, sundukları karşısında ucuz olmasa da iyi olarak değerlendiriliyor. Modelin Türkiye’de ise 10 bin TL ya da hemen altında satışa çıkacağı söyleniyor. Ancak burada henüz kesin satış fiyatı açıklanmıyor. En çok siz hangi iPhone modelini beğendiniz?

İlgili Video

Telefonların resmi tanıtım videosu