reklamı kapat

POPÜLER

Otomotiv Sanayii Derneği

Koronavirüs; Fiat-Chrysler grubu işçilerin ve CEO’nun maaşını düşüreceğini duyurdu

Amerika’da gündeme gelen açıklamayla birlikte konulmaya başlanan süreç içerisinde, Fiat-Chrysler grubu küresel bazdaki maaş hamlesiyle Koronavirüs sürecini atlatma amacında.

Koronavirüs sürecinde gündeme en çok gelen isimlerin başında Fiat-Chrysler grubu var. Çalışanlarından üçünün salgın sebebiyle Amerika’da hayatını kaybetmesiyle dikkatleri üzerine toplayan grubun tesislerinde üretimin askıya alınma süreci devam ediyor. Diğer tüm markalarda olduğu gibi kısa vadeli finans problemlerinin önüne geçmek için çalışmalar yapan şirket bugün de yerel basında önemli bir haberle gündeme geldi. Detroit News tarafından servis edilen haberin detayların Fiat-Chrysler grubunun, koronavirüs pandemisinin ortasında işten çıkarmalar yapmaktan kaçınmak için dünya çapında çalışanların maaşlarını geçici olarak yüzde 20 oranında düşüreceğini ifade ediyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Fiat-Chrysler Koronavirüs sürecinin ardından maaşları geri ödemeyi planlıyor

Genel Müdür Mike Manley tarafından yayınlanan bir mektupta çalışanlara duyurulan sürecin 1 Nisan‘da başlayacağını ve üç aya kadar sürebileceği detaylara yansıyor. Çalışan cephesinde yüzde 20 olan bu rakam en üst kademe içinse yüzde 50 olarak karşımıza çıkıyor. Nitekim Manley, 1 Nisan’dan itibaren önümüzdeki üç ay boyunca kendi ücretinin de yarısını alacağını sözlerine ekledi. Buna ek olarak, FCA’nın Grup Yürütme Konseyinin diğer 19 üyesi de aynı süre zarfında yüzde 30 daha az oranda ödeme alacak. Manley açıklamasında; “Şirketin finansal sağlığını korumak herkesin sorumluluğundadır ve doğal olarak bu süreç kendimle ve FCA yönetimiyle başlar.” ifadelerine yer verdi. Küresel bazda 53.800 maaşlı çalışanı bulunan grubun önümüzdeki süreçe bu kesintileri tekrar çalışanlarına geri ödemesi de planlar arasında yer alıyor. General Motors da geçtiğimiz günlerde geri ödeme koşuluyorla benzer bir adım atacağını duyurmuştu.