reklamı kapat

POPÜLER

Iron Man

Marvel stüdyolarının kazandığı Iron Man davası

Marvel stüdyoları Iron Man 3 filminin posteri sebebiye uzun zamandır devam eden bir telif davasıyla uğraşıyordu. Sonunda bu davanın sonucu belli oldu.

Iron Man serisinin üçüncü filmi altı sene kadar önce 2013 yılında izleyici karşısına çıkmıştı. O dönemde Marvel stüdyolarının hazırladığı poster daha sonra başına bela oldu. Horizon Comics Productions filmin posterinin 2001 yılında çıkan Radix çizgi roman serisinden kopyalandığını iddia ederek dava açtı. Horizon Comic Productions’ın bu telif hakkı iddiası tam altı senedir mahkemenin kararını bekliyordu. The Hollywood Reporter‘ın haberine göre sonucu fazlasıyla merak edilen bu dava son buldu. Marvel stüdyoları hakimi telif hakkı ihlalinde bulunmadıklarına ikna etmeyi başardı.

Iron Man davasının detayları

Mahkeme yukarıda gördüğünüz iki eser arasında benzerlik bulunduğunu kabul etti. Fakat bu benzerliklerin Iron Man 3 posterinin Radix’ten çalıntı olduğu iddiası kabul edilmedi. Horizon Comics Productions, Radix’in bir dönem fazlasıyla popüler olduğunu ve eserlerinin göz önünde bulunduğunu ortaya koydu. Ben Lai ve Ray Lai‘nin Marvel çalışanlarıyla doğrudan iletişimi olması, bu çalışanların Radix serisinden haberdar olması da ayrıca kanıt olarak sunuldu. Marvel ise çalışmalarının orijinal olduğunu kanıtlamayı başardı. Ortaya çıkan iki eserin sadece benzerliği bulunduğu, temelde farklılıkların daha yoğun olduğu sonucuna varıldı. Özetle hakim posterin Radix’ten çalıntı olduğu iddiasını kanıtlayacak yeterli veri olmadığına hükmetti. Altı senelik mücadelenin ardından Marvel stüdyoları Iron Man 3 davasını kazanmış oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlginizi çekebilir

Robert Downey Jr’ın 10 sene önceki deneme çekimi