reklamı kapat

POPÜLER

netflix

Netflix’te en çok tercih edilen dizi ve film türü belli oldu

Netflix‘in yayınları arasında en çok izlenen dizi ve film janrı belli oldu. Analistler istatistiklere göre platformun bu alana daha fazla yatırım yapacağına inanıyor.

Dünya genelinde 100 milyonu aşkın abonesi bulunan Netflix’in en popüler dizi ve film janrı değişti. 2017’nin ilk çeyreğinde en çok izlenen yapımlar “komedi” başlığı altında toplanırken 2018’in ilk çeyreğinde bu kez bilim kurgu ve fantastik film ve diziler tahtı devralmış durumda. Komedi ise ikincilikle yetiniyor. Üçüncü sırada ise aksiyon ve macera yapımları yer alıyor. Bu veriler ışığında analizlerine yön veren Ampere şirketine göre ise bu tarz bir değişimi karşılamak için platform önümüzdeki dönem yeni orijinal içeriklerinin yüzde 29‘unu bilim kurgu ve fantastik türünde yayınlayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Daha fazla bilim kurgu

Netflix’te halihazırda devam eden pek çok fantastik ve bilim kurgu yapımı bulunuyor. En popülerlerden olan Stranger Things 3. sezon için geri sayım yaparken, The OA, Altered Carbon, Lost in Space gibi pek çok bilim kurgu dizisi de platformdaki yerini almış durumda. Platformun yakın zamanda bir başka bilim kurgu serisi olan Another Life için de kolları sıvadığı biliniyor. Film alanında da yine yatırımlarını artıran firma The Cloverfield Paradox ve Annihilation’ı vizyona girmeden satın almış, çevrim içi yayına dahil etmişti.

Fantastik ve bilim kurgu alanında rakiplerin de geri kalır yanı yok. İlgi bu alanda yoğunlaştığı için platformlar kendi serilerinde de yatırımları buna yöneltmiş durumda. HBO’nun Game of Thrones ve Westworld’le başı çektiği bu alanda Amazon, Lord of the Rings için hazırlıklara başladı. Aynı şekilde Amazon, Black Mirror’ı aratmayacak Electric Dreams‘i de izleyicilerle buluşturmuştu. Apple ise Isaac Asimov’un Vakıf serisi için çalışmalarını başlattığını müjdeledi.

İlgili video

Netflix’in mayıs ajandası