reklamı kapat

POPÜLER

Yeni benzin ve motorin zamlarına yakından bakın

Tüm sürücüleri mutlu edecek öneri; Akaryakıt için KDV kalksın!

Petrol Ürünleri İşverenleri Sendikası (PÜİS) Genel Başkanı İmran Okumuş, yükselen akaryakıt fiyatlarının ardından dikkat çeken bir KDV önerisi getirdi.

Akaryakıt sektörü ülkemizde neredeyse hiç gündemden düşmeyen bir sektör. Son zamanlarda gelen zamların arından pompa fiyatlarına kalıcı olarak yansıyan ÖTV zammı sürücüleri oldukça üzmüştü. Son gelen haber ise pompa fiyatlarından ziyade alınan vergiler ile alakalı oldu. Petrol Ürünleri İşverenleri Sendikası (PÜİS) Genel Başkanı İmran Okumuş, hükumete ilginç bir teklifte bulundu. Okumuş, akaryakıt ürünleri konusunda yapılan vergi kaçakçılığını önlemek için bir düzenleme gerektiğini savundu. Şirketin vergide düşmek amacıyla yaptığı faturalandırmanın devlete gelir kaybı olduğu söylendi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Akaryakıt çeşitleri için KDV kaldırılacak mı?

Genel Başkanı İmran Okumuş konu ile ilgili; “ÖTV’nin yanında en büyük problem Katma Değer Vergisi (KDV). Bir hafta önce Hazine ve Maliye Bakan Yardımcıları ile görüşüp KDV ile ilgili talebimizi ilettik. Talebimiz, akaryakıta KDV’nin olmaması, KDV’nin ÖTV’ye dahil edilmesi. Ülkemizde akaryakıt sektöründe kayıt dışılığı önlemek için atılacak en önemli adım budur. Sektörde fatura ticareti ciddi bir sorun. Geçen yıl 2 milyon 723 bin ton satılmadan faturalandırılan akaryakıt söz konusu. Söz konusu akaryakıtın parasal karşılığı 15 milyar lira civarında. Devletimiz burada büyük bir kayba uğruyor, bu kaybın önlenmesi gerekiyor” şeklinde konuştu. Teklifin kabul görüp görmeyeceği henüz bilinmiyor. Gelişmeleri LOG.com.tr’den takip edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Bataryanız ona emanet; Volkswagen mobil şarj robotuyla tanışın