reklamı kapat

POPÜLER

Xbox Cloud Gaming (xCloud) LOG Tasarım

Xbox Cloud Gaming (xCloud) Türkiye’de nasıl kullanılır?

Xbox Cloud Gaming (xCloud) bulut oyun sistemi Türkiye’de resmi olarak açık değil. Ancak servisi Türkiye’de kullanmak için bir yol mevcut.

Xbox Cloud Gaming (xCloud) bulut oyun sistemi Xbox Game Pass Ultimate aboneliği altında yer alıyor, “Ultimate” paketi Türkiye’de olmasına rağmen xCloud Türkiye’ye resmi olarak getirilmiyor. Eğer bilmiyorsanız bu sistem Türkiye’de resmen yer alan GeForce Now gibi oyunları internet üzerinden oynamanıza imkan tanıyor. Bu sayede çok güçsüz ya da basit bir bilgisayarda, telefonda, tablette veya akıllı televizyonda dahi üst seviye oyun deneyimi elde edilebiliyor. Bunun için yurt dışında Ultimate aboneliğe ek olarak yüksek hızlı bir internet erişimi yeterli oluyor, Türkiye’de ise sürece mecburen VPN dahil oluyor. Eğer ne olduğuna burada yer verdiğimiz VPN sistemi üzerinden kendinizi sistemin açık olduğu başka bir ülkede gösterirseniz, xCloud’ın kapıları sonuna kadar açılıyor. Kullanıcılardan gelen yorumlara göre Türkiye’de iyi bir Xbox Cloud Gaming (xCloud) deneyimi elde etmek adına ücretli (Daha iyi sonuç için ücretli VPN’ler öneriliyor) veya ücretsiz bir VPN ile konumu Almanya yapmak gerekiyor. Ardından ise serviste bir oyun başlatıp VPN’in kapatılması tavsiye ediliyor. Bu adım sonrasında açtığınız oyunu kapatıp tekrar açarsanız ve güçlü / stabil bir fiber internete de sahipseniz (50 mbps üstü iyi olacaktır) güzel bir bulut oyun deneyimi elde edebiliyorsunuz. Sistem elbette oyunların yerleşik olarak cihazda çalışması kadar iyi ya da gecikmesiz bir oyun deneyimi sunamıyor ancak yine de elde edilen deneyim bazı kişilere fazlasıyla yeterli geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bundan önce Xbox Game Pass servisi için üzücü bir zam haberi gündeme gelmişti. Aylık ödeme ile 100’den fazla oyuna sınırsız olarak erişim sunan servise, Türkiye’de şu an konsol ve bilgisayar için aylık 29,99 TL‘ye abone olabiliyorsunuz. Servisin her şeye sahip “Ultimate” paketi ise konsol ve bilgisayar için aylık 44,99 TL‘ye elde edilebiliyor. Ancak bu fiyatlar ağustos ayında “küresel olarak” güncelleniyor, yeni fiyatlar Türkiye’de konsol özelinde 29,99 TL’den 79,99 TL‘ye, Ultimate özelinde ise 44,99 TL’den 120,99 TL‘ye çıkış yapıyor. PC Game Pass için yurt dışında spesifik bir artış açıklanmadı ancak Türkiye’de yüksek ihtimalle o da 79,99 TL olacaktır. Fiyatları uzun zamandır sabit kalan servisin fiyatları yurt dışında artış görmeseydi de Türkiye’de artacaktı. Çünkü dolar kuru fiyatların belirlendiği döneme oranla çok ciddi düzeyde artış gördü.

Xbox Cloud Gaming (xCloud) Türkiye zam iddiası yanında bu da ilginizi çekebilir: Geleceğin robotlarını dans ederken izleyin