reklamı kapat

POPÜLER

Yanlış Bilinenler 1: “Elektrikli bisiklet ile spor yapılmaz”

Yanlış Bilinenler 1: “Elektrikli bisiklet ile spor yapılmaz”

Elektrikli bisiklet modellerinin sayısını gittikçe artıyor. Ancak bu modeller için bir yanlış bilinen var. Gelin bu yanlış görüşü düzeltelim, doğrulara yakından bakalım.

Sizlerin karşısına sürekli olarak birçok gelişmiş elektrikli bisiklet modeli ile çıkıyoruz. Bisiklet dünyasının geleceğinde gidişata bakılırsa sadece elektrik takviyeli modeller yer alıyor. Ancak bu modellere karşı yanlış bilinen bir önyargı mevcut.

Birçok kişi elektrik temelli bisikletleri “genel bisiklet mantığına” aykırı olarak görüyor. Elektrikli bisikletler ile spor / egzersiz yapılamayacağını iddia eden gerçekten çok sayıda takipçimiz var. Ancak bunun kesinlikle doğru olmadığını en baştan belirtelim.

İlk olarak şu yanlışı düzeltelim. Elektrikli bisikletler, sadece elektrikli motosiklet gibi gaz kolu üzerinden yani pedal çevirmeden yol almıyor. Evet bunu yapan modeller mevcut ancak burada bir zorunluluk yok. Elektrikli modellerle de pedal çevirerek yol alabiliyorsunuz.

Zaten çoğu bisiklet modelinde de motosiklet tarzı sürüş desteği yer almıyor. Genel olarak hemen her elektrikli bisiklet modeliyle yol almak için aktif olarak pedal çevirmeniz gerekiyor.

Tam da bu durum hakkında sürekli olarak şunu soranlar da oluyor: “Ben yine pedal çevirecek isem elektrikli altyapının ne anlamı kalıyor?”

Elektrik takviyeli modeller size tam olarak sürekli pedal desteği sağlıyor. Bu sayede yokuş gibi yerleri zorlanmadan geçebiliyor ya da daha az enerji harcayarak uzun yol yapabiliyorsunuz. Temel olarak bisikletin bünyesindeki elektrik motorları pedalın yükünü hafifletiyor. 

Pedal çevirmeyi sürdürdüğünüz için bu modeller ile de gayet iyi şekilde spor / egzersiz yapıyorsunuz ve motosikletlere oranla vücudunuzun hemen her yerini kullanıyorsunuz.

Ayrıca şunu da belirtelim. Elektrikli yapıdaki bisikletin takviye desteğini isterseniz kapatabiliyorsunuz. Yani bir elektrikli bisikleti normal bir bisiklet gibi de kullanabilirsiniz. Burada da herhangi bir zorunluluk bulunmuyor.

Bisiklet ile spor konusunda Decathlon tarafından hazırlanan “Bisiklet Sürmek Hangi Kasları Çalıştırır?” blog yazısında şu açıklama yer alıyor:

“Bisiklet sürmek; öncelikle bacak, kalça ve mide bölgelerinizdeki kas yoğunluğunu artırmaya yardımcı olur. Bisiklet sürerken kullanılan üst vücut kasları ise çoğunlukla destek ve stabilizasyon için kullanılır ancak bu bile üst vücut kasları için harika bir egzersizdir. Bisiklet kullanırken dengede kalmak ve hareket devamlılığını sağlamak için sürekli efor sarf etmek gerekir. Sarf edilen eforun yoğunluğu ve buna bağlı olarak vücutta bulunan kasların çalışma sıklığı da değişkenlik gösterir.”

Buradaki “Bisiklet kullanırken dengede kalmak ve hareket devamlılığını sağlamak için sürekli efor sarf etmek gerekir” cümlesi ve çoğu elektrikli modelin ihtiyaç duyduğu sürekli pedal hareketi, bir elektrikli bisiklet ile takviye desteği açıkken dahi spor / egzersiz yapacağınızın net bir göstergesi oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elektrikli bisiklet kullanıcıları da sürüş sırasında ciddi şekilde enerji sarf ediyor, kalori yakıyor

Bu açıdan elektrikli yapıdaki bisikletlere kesinlikle ama kesinlikle spor / egzersiz konusunda önyargılı yaklaşmamak gerekiyor. Elektrikli modellerin getirdiği destek, birçok durumda bacaklarınızdaki ve dizlerinizdeki aşırı zorlamayı engelleyecek ve uzun mesafeli sürüşler sırasında sizi oldukça rahatlatacaktır. Bu destekler sayesinde birçok sakatlıktan kendinizi koruyarak daha çok yol alabilirsiniz.

Sonuç olarak eğer bir profesyonel bisiklet sürücüsü değilseniz, elektrik takviyeli modellere mutlaka göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Bu bisikletleri elektrik desteğiyle spordan alışverişe, işe ya da okula gitme amaçlı kullanabilir, hayatınızı özellikle büyük şehirlerde çok daha rahat hale getirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

OnePlus’ın arkası renk değiştirebilen modeli