reklamı kapat

POPÜLER

Yeni bir iPhone XR, Xs veya Xs Max yerine “iPhone 7” almak için 8 sebep

 - Güncelleme: 23 Eylül 2018 19:40

Apple’ın bu ay tanıttığı yeni cihazları tüm dikkatleri özellikle fiyatları nedeniyle üzerine çekiyor. Eğer şu sıralar yeni bir iPhone istiyorsanız iPhone 7‘ye bir şans vermeniz için 8 nedeniniz var.

Bu ay tanıtılan Apple’ın yeni telefonları arasında iPhone XR, Xs, ve Xs Max bulunuyor. Telefonlarında klasikleşen tek tuşu bu sene tamamen kaldıran Apple, artık telefon ekranları üzerinde herhangi bir tuş bulundurmuyor. Buna rağmen hala geçmiş modellere erişebilmek hala mümkün. Apple, yeni cihazlarının Türkiye fiyatlarını henüz belirlemese de karaborsaya düşen yeni telefonların fiyatları dudak uçuklatan cinsten. Apple’ın önceki senelerdeki göz bebeği iPhone 7 ve 7 Plus’lar ise 14.900 TL’lik bir iPhone Xs 512 GB ile kıyaslanınca oldukça ucuz kalıyor. Şu anda 32 GB’lik bir iPhone 7, Apple’ın resmi mağazasında 4.999 TL‘ye satılıyor. Yine aynı kapasitedeki bir iPhone 7 Plus ise şu an 6.299 TL değerinde. Diğer online alışveriş sitelerinde Apple Türkiye garantili olarak iPhone 7‘yi 3.299 TL‘ye iPhone 7 Plus‘ı ise 4.799 TL‘ye satın almak mümkün. Yeni telefonların son fiyatları kesinleşmese de yeni cihazların bir iPhone 7 ve 7 Plus’tan kat kat pahalı olacakları kesin. Peki, gerçekten bir iPhone 7’nin bu sene çıkan akrabalarından bir farkı var mı? Biz listeyi yaptık, buna siz karar verin.

1. Fiyatı yeni modellere göre daha ucuz

Kabul etmek gerekirse neredeyse hepimiz, herhangi bir elektronik cihaz almadan önce sıkı bir fiyat ve performans araştırmasına giriyoruz. Saatlerce hatta günlerce… Sırf bu sebepten dolayı bile iPhone 7, yeni gelecek olan cihazlara kıyasla; fiyat performans dengesiyle öne çıkıyor. Apple, her ne kadar her sene yeni ürünler çıkarsa da; cihazlarının senelerce kullanılmasını istiyor. Çevrenize bakarsanız hala bir iPhone 6s, 6 hatta 5s kullanan ve pek de sıkıntı yaşamayan birçok kişi görebilecek olmanız, işte bu yüzden. Eski cihazları kullanmanın en büyük dezavantajıysa seneler ilerledikçe cihazların uyumlu oldukları aksesuar ve servis alternatiflerinin azalması. Fakat iPhone 7 henüz hiç de o kadar eski bir cihaz değil ve bahsedilen sorunların yaşanması için halihazırda birkaç senenin daha geçmesi gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2. iOS 12 uyumlu

Bir iPhone 7 sahibi olarak hem daha az ödeyip hem de Apple’ın telefonları için geliştirdiği iOS’in en son sürümünü kullanabiliyorsunuz. Eski cihazlarda gözle görülür performans iyileştirmeleri ve bildirim yenilikleri gibi özelliklere sahip olan iOS 12 ile Apple’ın tüm akıllı telefonları, aldıkları parayı daha çok hak eden cihazlara dönüşüyor.

3. Yeni modellerden daha ince ve daha hafif

Sadece iPhone 7 Plus, iPhone Xs’ten daha ağır ama onun dışında her iki telefon da diğer cihazlardan daha hafif. Üstelik iPhone 7 ve 7 Plus, bu ay çıkan cihazlardan bir nebze daha ince.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

4. Bir ana ekran düğmesi ve parmak izi okuyucusu bulunuyor

Eğer son iki senedir hayatımıza giren Face ID’ye adapte olmaya henüz hazır değilseniz iPhone ve iPad kullanıcılarının 2013’te tanıtılan iPhone 5s’ten beri kullanmaya alışık olduğu Touch ID ile devam edebilirsiniz. Ayrıca iPhone 7’de bir tuş da bulunduğu için yine geçen sene tanıtılan iPhone X’u yönetmeye yarayan parmak hareketlerini de öğrenmenize gerek kalmayacak.

5. Hala iyi bir kameraya sahip

Son cihazların kameralarına gelen Smart HDR gibi yenilikler, oyunun seviyesini biraz artırsa da iPhone 7’nin hala iyi bir kamerası var. Üstelik Apple’ın çift lensi kullanmaya başladığı ilk telefon iPhone 7 Plus ve işini hala eskisi kadar iyi yapıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

6. iPhone 7 Plus, iPhone XR’dan daha yüksek ekran çözünürlüğüne sahip

6.1 inçlik bir iPhone XR, kullanıcılar 828p ekran çözünürlüğü sunarken 5.5 inch’lik bir iPhone 7 Plus‘ta ise bu değer 1080p. Her ne kadar iPhone XR, iPhone 7’den daha geniş bir ekrana sahip olsa da çözünürlük açısından iPhone 7 Plus önde götürüyor. Kullanım açısından bariz bir fark var mı karar sizin ancak teorik olarak iPhone 7 Plus, daha keskin bir ekrana sahip.

7. iPhone XR’da yok iPhone 7’de var: 3D Touch

iPhone kullanıcıları için pek vazgeçilmez bir yenilik olmasa da ekrana basılı tutularak aktif edilen 3D Touch özelliği, yeni iPhone XR’larda bulunmuyor. Fakat yine de bu özelliğe alışkın ve uygulamaların kısayollarını kullanmayı seven kullanıcıları bir iPhone XR’dan uzaklaştırmaya yeter.

8. Performansı hala yerinde

A10 çiple beraber gelen bir iPhone 7, özellikle yeni dağıtılan iOS 12’yle birleşince, telefonun iki sene piyasaya sürülmüş olduğu fikrine inanmak zorlaşıyor. Günlük hayattaki kullanım haricinde bir iPhone’la neler yapılabilirse hala çok iyi bir performans sergilediği için, bir iPhone 7 ve 7 Plus’la da o yapılabilir.

Son kararı verecek olan yine de sizsiniz. İsterseniz bu ay tanıtılan cihazlar Türkiye’de satışa çıkana kadar çevrenizdeki eski model iPhone kullanıcıları ile telefonlarının performansları hakkında fikir alışverişinde bulunun. iPhone 7 ve altı model kullanan kişilerin bile telefonlarından öyle aman aman şikayetçi olmayacaklarından emin olabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

iPhone XS, iPhone XS Max ve iPhone XR’nin tanıtım videosu