reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Gelecek Geldi: 3D Baskı

3-dortgen
3D BASKIYA GÖNÜL VERENLER
3Dörtgen gerçek anlamda 3D baskıya gönül vermiş bir şirket. Türkiye’de birçok farklı 3D yazıcı modeli 3dortgen.com’da satılıyor. Dosyamızda yer alan 3D yazıcıları da 3dortgen.com üzerinden satın almak mümkün. Firma 3D yazıcılara yönelik eğitim ve bireysel projelerin baskı hizmetini de sunabiliyor. İstanbul’da yaşıyor ve 3D baskı konusuna ilgi duyuyorsanız mutlaka 3Dörtgen Dükkan & Cafe’yi ziyaret etmelisiniz

3d-2
BASKI MALZEMELERİ
3D yazıcılar, birçok farklı hammaddeyi kullanabilmekle birlikte birçok model PLA ve ABS olarak bilinen plastik malzemeleri de kullanıyor. Bunların dışında sıvı plastik reçine, karbon fiber destekli polimer, ahşap ve metal türleri gibi pek çok farklı hammadde, baskı malzemesi olarak kullanılabiliyor.

3d
DOST MU DÜŞMAN MI?
İnsanlığın çok şey beklediği teknolojilerden biri olarak tanıtılan 3D yazıcılarla ilgili ilk şoku, Amerika’da bir öğrencinin silah üretip tasarım dosyasını internet üzerinden paylaşmasıyla yaşamıştık. Sonrasında silah üretimine ilişkin 3D tasarımlar giderek arttı. Bu durum tabii ki gerçek silahlardan hiçbir eksiği bulunmayan modellerin geliştirilmesine ve tüm dünya ülkelerinde tedirginliğe yol açtı. Gelişmeler karşısında hukuki olarak neler yapabileceklerini tartışmaya başlayan ülkeler, çeşitli yasal kısıtlamalar ve yaptırımlar yolu ile kontrolsüz silahlanmanın önüne geçmeye çalışıyor. Kimin ne zaman ne ürettiğinin kontrol edilememesi, yasal kısıtlamaların en zayıf noktasını oluşturuyor.

thingiverse
THINGIVERSE.COM
Thingiverse, Makerbot tarafından desteklenen ancak tüm yazıcı sahiplerine açık bir 3D baskı sosyal paylaşım platformu. Site üzerinde farklı kullanıcıların 3D model tasarımları görüntülenebiliyor, tasarımlar paylaşılabiliyor. Sitedeki paylaşımlar 3D olarak da görüntülenebiliyor. Özellikle 3D modelleme konusunda fazla tecrübesi olmayan ancak 3D yazıcısı bulunanlar için sitede yer alan yüzlerce ücretsiz hazır tasarım, büyük kolaylık sağlıyor. Aşağıda thingverse.com’dan yüklenip, evde yazılabilir popüler örneklerden birkaçını görebilirsiniz.

3d-tarayıcılar
3D TARAYICILAR
3D yazıcıların belki de en iyi dostları 3D tarayıcılar desek yanlış olmayacaktır. Herhangi bir nesnenin 3D taramasını yapabilen bu cihazlar aracılığıyla nesnelerin 3D modelleri bilgisayar ortamına aktarılabiliyor. 3D tarayıcıların da tıpkı yazıcılarda olduğu gibi birçok farklı modeli bulunuyor. Akıllı cihazlara dahi monte edilebilecek modellerin yanı sıra Makerbot Digitizer gibi daha profesyonel cihazlar da sektörde yer alıyor. Digitizer ile 20,3 cm çapında, 20,3 cm yüksekliğinde objeler kusursuz olmasalar da dijital ortama aktarılabiliyor. 3D tarayıcıları son olarak Amerika’da polis, olay yerinin panoramik analizini yapabilmek için kullanmaya başladı. Siz ise o kıymetli vazonun kırılmadan evvel bir dijital kopyasını alsanız iyi olur.