reklamı kapat

POPÜLER

Gelecek Geldi: 3D Baskı

the-form-1
THE FORM 1

The Form 1, Kickstarter üzerinden destek alarak hayata geçmeyi başardı. Aynı zamanda eylül ayından bu yana Kickstarter dışındaki siparişlere de cevap veriyor

Formlabs, geçtiğimiz yıl The Form 1 adlı 3D yazıcısını üretim aşamasına taşıyabilmek için Kickstarter üzerinden 100 bin dolar hedefle destek kampanyası başlatarak 3 milyon dolara yakın fon toplamayı başarmış bir firma. Finansal gücünü destekçilerinden alan The Form 1 ise, sahip olduğu yeteneklerin yanı sıra tasarımı ile birçok ödül almayı başaran bir yazıcı olma özelliği taşıyor. Baskı teknolojisi açısından piyasada bulunan birçok 3D yazıcının üretim mekanizması, ısıtılmış polyester flament malzemenin adeta sıcak bir tutkal gibi katmanlar halinde ilave edilmesi şeklinde çalışıyor. Bu yöntemin maksimum çözünürlüğü de katman başına 0,1 mm ile birçok ev uygulaması ve ufak model üretimi için oldukça kaliteli sonuç veriyor. The Form 1 ise, üretim yöntemi olarak stereolitografi teknolojisini kullanıyor. Bu yöntem, sıvı plastik reçineyi ultraviyole lazer ışınıyla şekillendirerek katman başına 0,025 mm çözünürlüğe erişilmesine imkan veriyor. Böylece oldukça detaylı prototiplerin ve ufak boyutlu parçaların üretimi gerçekleştirilebiliyor.

Ev ve ofis kullanımına uygun olarak sadece 30 cm yüksekliği ile kompakt bir yapıya sahip olan The Form 1’ın üzerinde ufak bir LCD uyarı ekranı da bulunuyor. Yazıcı ile birlikte sunulan Finish Kit adlı set ise, yazıcının baskısı sonrasında elde edilen çıktıya son şeklinin verilmesi amacıyla kullanılıyor. Set içerisinde bir adet spatula, cımbız ve temizleme sıvısının konulacağı bir kap bulunuyor. Yazıcının üretim malzemesi olarak kullanılan reçinenin litresi 150 dolar olan fiyatı, rakiplere göre baskı maliyetlerinin yüksek olmasına yol açıyor. Yazılım cephesinde ise cihazı PreForm adlı özel yazılım destekliyor. Kullanımda biraz uzmanlık gerektiren PreForm yazılım sayesinde 3D tasarımlar yapılarak baskı alınacak projelere son şekli verilebiliyor. Ufak boyutları, tasarım ödülleri ve sahip olduğu yüksek kaliteli baskı teknolojisi ile 3D yazıcı rekabetinde “ben de varım!” diyen The Form 1’ın önümüzdeki haziran ayında kullanıcılara gönderiminin başlaması bekleniyor.

Basım alanı
12,5×12,5×16,5 cm

Katman çözünürlüğü
25-300 mikron

Hammadde
Reçine

Yazıcı ebatları
30x28x45 cm

Ağırlık
8 kg

Platform
Isıtmasız

Yazılım
PreForm

İşletim sistemi uyumluluğu
Mac, Windows