reklamı kapat

POPÜLER

Gelecek Geldi: 3D Baskı

hayat-kurtarıcı
HAYAT KURTARICI
“İşte 3D yazıcı teknolojisinden insanlığın umut ettiği ve beklediği fayda bu” dedirtecek türden haberler tıp alanından gelmeye başladı. 3D yazıcılar, yüksek maliyetinden ötürü ihtiyaç duydukları protezlere ulaşamayan engelliler için umut oldu. Üstelik 3D yazıcı ile üretilen protezlerin özellikleri ve kalitesi, pahalı modellerden geri kalmıyor. Yaşam şartlarını iyileştiren gelişmelerin yanı sıra 3D yazıcılar hayat kurtarmayı da başarıyor.

Amerika’da doktorlar, 3D yazıcıyla üretilen malzeme sayesinde bir bebeğin hayatını kurtarmayı başardı. Doktorlar, parçalanmış bronşu sebebiyle nefes alamayan bebeğin kapalı durumdaki hava kanallarını, 3D yazıcı ile üretilen bir atel kullanarak açtı ve solunum borusunu destekleyerek yaşama dönmesini sağladı. Ameliyat sonrası sağlık durumu gayet iyi olan bebek Garret, bebeklerin solunum borularının bilgisayarlı tomografi taramaları ile elde edilen veriler ışığında özel olarak biyopolimer malzemeden üretilen atel yardımıyla kurtarıldı.

Bir diğer hayat kurtaran operasyonda ise Hollanda’da 23 yaşındaki bir hastanın kafatası 3D yazıcıyla üretilmiş sentetik bir kafatasıyla değiştirildi. Ekibin açıklamasına göre, 23 saat süren bu operasyonla, dünyada ilk defa kafatasının bütünü bir implantla değiştirildi. Daha önce gerçekleştirilen benzer operasyonlarda implant, çimento benzeri bir maddeden yapıldığı için pek çok komplikasyona yol açmışken, 3D yazıcı kullanılarak plastik malzemeden üretilen bu yeni implant, çok daha olumlu bir sonuç vermiş ve hasta beyin fonksiyonlarını çok daha rahat bir şekilde geri kazanmış. Tüm bu uygulamaların yanı sıra bilim insanları, 3D yazıcılarla yapay organlar üretilebilmesi için çalışmalarını tüm hızla sürdürüyor.

yenebilir-3d-baskı-ürünleri
YENEBİLİR 3D BASKI ÜRÜNLERİ
Evet başlığı yanlış okumadınız. 3D yazıcılar ile lezzet dolu sanat eserleri ortaya çıkıyor, bize de afiyetle yemek kalıyor. 3D Systems’ın yeni ChefJet serisi pasta şeflerini hedefliyor. Plastik flament yerine baskı malzemesi olarak su ve şeker kullanan ChefJet yazıcılarla üretilen şekerlemelere gıda boyası eklenerek rengarenk hale getirilebiliyor. Bu yöntem ile üretilen şekerlemeye çikolatadan vanilyaya istenilen aroma da verilebiliyor. ChefJet serisi 3D yazıcılar, beraberinde farklı tarifler içeren bir adet dijital kitap ile satışa sunuluyor. Dijital kitap, 3D olarak yazılmaya hazır birçok tarif ve tasarım içeriyor. Böylece kullanıcılar, çizim aşamalarıyla uğraşmadan doğrudan kitapta bulunan modelleri yazıcıdan çıkartabiliyor.