reklamı kapat

POPÜLER

Gelecek Geldi: 3D Baskı

ultimaker-2
ULTIMAKER 2

Ufak, şık, amatör, profesyonel, hızlı, çevik… Açık kaynaklı Ultimaker 2, tasarımı ve kabiliyetleri ile herkese hitap ediyor

3D yazıcılar konusunda tecrübesi olsun ya da olmasın, herkesi oyunun içerisine katmayı ve bu yaratıcılıktan faydalandırmayı hedefleyen Ultimaker, ilk versiyondan aldığı tecrübe ve desteğin yardımıyla Ultimaker 2’yi kullanıcıların beğenisine sundu. Alüminyum polimer paneller ve akrilik malzemeden oluşan şık görüntüsü ile Ultimaker 2; kolay kullanımı, ev için ideal boyutları ve düşük baskı maliyeti ile ön plana çıkmayı başarıyor. Ufak boyutlarının yanı sıra 300mm/sn üretim hızı ve 0,02 mm (20 mikron) katman çözünürlüğüne sahip Ultimaker 2, açık flament sistemi adını verdiği uygulamayla, hammadde olarak kullandığı flament türünün seçiminde rakiplerin aksine kullanıcılarını özgür bırakarak baskı maliyetinin aşağı çekilebilmesine imkan tanıyor. Ultimaker 2’de kullanılan ısıtılmış cam baskı yatağı hem baskıyı pürüzsüzleştiriyor hem de bükülme ve yamulmaları önlüyor. Bilgisayar bağlantısının yanı sıra SD kart ile de baskı desteği sunan Ultimaker 2’ye ilerleyen dönemde Wi-Fi ve ikinci kafa desteğinin de geleceği belirtiliyor.

Ultimaker 2, beraberinde gelen Cura adlı yazılım sayesinde gerçek yeteneklerini sergileyebiliyor. Cura ile kullanıcılar 3D tasarımları katmanlara ayırarak bir tasarım içerisinden farklı katmanların üretimini gerçekleştirebiliyor. Basit arayüzü ile dikkat çeken yazılım, hem ücretsiz hem de açık kaynak kodlu olması sebebiyle geliştiriciler tarafından daha da yetenekli hale getirilme imkanı sunuyor. Bir önceki nesilde bulunmayan dahili OLED ekranı, oldukça sade grafik arayüzüyle Ultimaker 2’nin baskı öncesi ve baskı sırasında ayarlamalar yapabilmesine imkan tanıyor. Ultimaker tarafından kurulan YouMagine.com, 3D tasarım dosyalarının paylaşıldığı ve aynı zamanda 3D modelleme aracı UltiShaper’ın da bulunduğu bir web sitesi. Kullanıcıların bu web sitesi aracılığıyla da birçok hazır tasarıma erişmesi veya kolayca kendi tasarımlarını ortaya çıkarabilmesi için imkan sunuluyor. Açık kaynaklı olması sebebiyle rakiplerinden farklılaşmayı başaran Ultimaker 2, kullanıcılarına sunduğu geliştirme seçenekleri ile en özgür 3D yazıcı platformu ünvanını hak ediyor.

Basım alanı
23×22,5×20,5 cm

Katman çözünürlüğü
20-300 mikron

Hammadde
PLA ve ABS

Yazıcı ebatları
34x36x39 cm

Ağırlık
9 kg

Platform
Isıtmalı

Yazılım
Cura

İşletim sistemi uyumluluğu
Mac, Windows, Linux