reklamı kapat

POPÜLER

Stranger Things 3. sezon

Starbucks bardağını görmek kolay; bunu fark ettiniz mi? Stranger Things 3. sezon 5. bölümdeki “tarihsel” hata

Game of Thrones 8. sezondaki unutulan Starbucks bardağından şişeye kadar her hataya alıştık. “Yiyecek” temalı yeni hata ise Stranger Things 3. sezon bölümlerinde yer alıyor.

Stranger Things 3. sezon kolay kolay fark edilmeyecek ilginç bir çekim hatasıyla gündemde. Game of Thrones 8. sezon hatalarının yanında hayli komik ve kabul edilebilir bir hata gibi görünse de bazı keskin gözlü izleyicilerin bir bakışta fark etmesine engel olamamış. Bu hata ise dizinin 5. bölümündeki hastane sahnesinde yer alıyor. Bir Twitter kullanıcısının dikkat çektiği bu hatada, Mike, hastane otomatından aldığı M&M’lerden Eleven’a uzatıyor. Eleven M&M’leri alırken kameraya bir adet kırmızı renkte M&M takılıyor. Peki bu neden mi bir sorun? Çünkü kırmızı M&M üretimi 1976 sonrası durdurulmuş ve 1987’ye kadar da bu karar devam etmiş. Dizi ise 1985’te geçiyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Stranger Things 3. sezon 5. bölümde keşfetmenin zor olduğu hata

1971’de Rus araştırmacıların raporunda kırmızı sentetik boya FD&C Red No. 2’nin kansere yol açabileceği belirtiliyor. 1976’da Amerika’ya kadar ulaşan bu rapor sonrası Mars, söz konusu boyayı kullanmasa dahi kırmızı renkli M&M üretimini durduruyor ve bunu turuncu ile değiştiriyor. Bu olay unutulduğunda ise 1987’de kırmızı renkli M&M piyasaya yeniden sürülüyor. Bu durumda Stranger Things 3. sezon bölümlerindeki M&M ya en az 8-9 yıllık ya da küçük bir “gözden kaçma” sorunu var.

Tabii yazının başında da belirttiğimiz gibi bu minik hata Game of Thrones’un su şişeli, kahve bardaklı hatalarının yanında komik kalıyor. Ancak bir şekilde insanların dikkatini çekmeyi başarmış gibi görünüyor. Dizinin tüm bölümlerine Netflix kütüphanesinden ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

3. sezon fragmanı