reklamı kapat

POPÜLER

Coronavirüs Ford

Testler pozitif çıktı! Coronavirüs Ford fabrikasını da vurdu

Ford, İspanya’da yer alan fabrikasında üç çalışanında coronavirüs tespit edilmesinin ardından üretime ara verme kararını resmen duyurdu.

Tüm dünyayı kasıp kavuran coronavirüs, geçtiğimiz günlerde Dünya Sağlık Örgütü tarafından artık Avrupa’nın merkez üssü olarak işaret edildiği günleri karşımıza çıkarttı. Özellikle İtalya’da son bir hafta yaşanan kayıplar gündeme otururken, tüm ülkenin karantina altına alınışına da canlı şahit oluyoruz. Otomobil üreticilerininde fabrikalarını kapatma kararları bir bir kendisin göstermeye devam ediyor. Resmi kaynakları üzerinden konuyla ilgili açıklama yapan Ford, 16 Mart Pazartesi gününden başlayarak İspanya’daki Valencia tesisini bir hafta boyunca kapattı. Otomobil üreticisinin buradaki üç çalışanında coronavirüs pozitifi pozitif çıktı. Yetkililer, protokolün bu durumlarda gerektirdiği gibi, enfekte çalışanlarla temas eden tüm çalışanları izole edildiğini de sözlerine ekledi.

Ford bugün sendikalarla bir araya geliyor

Şirket sözcüsünün; “Etkilenen işçilerle yakın temasta bulunan tüm çalışanların tanımlanması ve kendi kendine tecrit edilmesi de dahil olmak üzere yerleşik protokolü takip etmek için hızlı bir şekilde harekete geçiyoruz Bu durumdan kaynaklanan riskin en aza indirilmesini sağlamak için diğer tüm uygun adımları atacağız.” açıklamaları da sürecin ne denli önemli olduğunu ortaya koyuyor. Normal takvimde fabrikanın 18 Mart Çarşamba ve 20 Mart Cuma günleri arasında kapanması planlanmıştı. Ancak, üç vakanın görülmesiyle birlikte tesisin tüm hafta boyunca kapatılması kararı alındı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şirket, sonraki adımları belirlemek için durumu yakından izlediğini söyledi. Tesis yönetimi, konuyla ilgili ayrıntıları görüşmek üzere bugün sendikalarla bir araya gelecek. Valencia fabrikası, Ford’un ABD dışındaki en büyük fabrikalarından biri olarak biliniyor. 7.000‘den fazla işçinin görev yaptığı tesis yılda 400.000’den fazla araç üretim kapasitesine sahip. Fabrikada Kuga, Mondeo, S-Max ve Transit Connect gibi önemli modellerin bantları mevcut.

İlginizi çekebilir

Yerli otomobil tanıtım videosu