reklamı kapat

POPÜLER

Ultra mobil dizüstü bilgisayar rehberi

Apple MacBook Air
Apple MacBook Air
[Önemli not: Aşağıda yorumlanan Apple MacBook Air bir önceki nesile aittir.]

2008 yılında tanıştığımız MacBook Air geçtiğimiz yıl daha ince ve daha hafif bir bedenle yeniden teşrif etti. Ardından geçtiğimiz ay eksikleri giderilerek yenilendi. Air’ın 13 inçlik olan modeli (bir de 11 inç ekranlısı bulunuyor) boyutlar ve pil ömrü dışında eski versiyondan pek büyük bir farklılık göstermiyor. Sadece 1,3 kilogram ağırlığında olan Air, arka kısmında 17,2, ön kısmında ise 2,7 mm kalınlığında. Yekpare alüminyum gövde yeni nesil MacBook çizgisinde ilerliyor. Ve tabii ki bu tek parça gövdesinde başını Apple’ın çektiği pek çok benzersiz teknik özellik yer alıyor. Son yıllarda bir akım halini alan ve Apple tarafından popüler hale getirilen “chicklet” klavye ve çoklu dokunuşu destekleyen, tuşsuz touchpad bunların en önemlileri. Özellikle touchpad’in yerine getirebildiği komutlar gerçekten işleri çok kolaylaştırıyor. Mobil haldeyken harici bir mouse kullanımını tamamen ihtimal dışı bırakıyor.

HAVADA BİR ŞEY Mİ VAR?
MacBook Air, ince tasarımı yüksek performansla buluşturan belki de en iyi bilgisayar. Bir kere ne kadar ince ve hafif olduğu tartışmasız. 1440×900 piksel çözünürlüklü 13,3 inç ekranlı Air, çift çekirdekli Intel Core 2 Duo ULV işlemci kullanıyor. Hızı 1.86 GHz ancak 2.13 GHz’lik seçeneği de var. NVIDIA GeForce 320M grafik çipiyle donatılan bilgisayarın şaşırtan performansının kaynağı SSD kullanıyor olması. Hafiflik tabii ki taşınabilir bir dizüstünde arayacağınız en önemli şey olur. Air, bu haliyle normal sabit diskle çalışan bilgisayarlara göre çok daha üstün. SSD ile çalışan Air’a bu özelliği enerji tüketimi, yazma/okuma hızı, sağlamlık ve tabii ki hafiflik anlamında çok şey katıyor. Sadece kolaylıkla taşınabilir olmasından değil aynı zamanda yüksek performansı da garantilemesi SSD’li oluşunda. Pil ömrü 7 saat. Cihazın bekleme süresi ise neredeyse bir ay yani kaldığınız yerden devam etmek için Air’ı ister ertesi gün açın ister birkaç hafta sonra…

KRİTİK ÖZELLİKLER

  • İncelik: 17,2 mm
  • Ağırlık: 1,32 kg
  • Ekran: 13,3 inç LED 1440×900 piksel
  • Pil Ömrü: 7 saat
  • İşlemci: Intel Core 2 Duo 1.86 GHz

SON KARAR
Bugüne kadar MacBook Air’ın muhteşem görünümüne kendini feda edecek çok kişi tanıdık. Gerçekten de eleştiriye yer bırakmayan Apple tasarımı, bu cihazın tabii ki en önemli özelliği.

ÜRÜN LİSTESİ ve KARŞILAŞTIRMA
Apple MacBook Air
Samsung 9 Serisi
Asus UX21
Dell XPS 15Z
Lenovo ThinkPad X1
Sony VAIO Z Serisi
Karşılaştırma Tablosu