reklamı kapat

POPÜLER

Ultra mobil dizüstü bilgisayar rehberi

Sony VAIO Z Serisi
Sony VAIO Z Serisi

Tam ismiyle Sony VAIO VPCZ13V9E/X, VAIO’nun hayranlık uyandıran Z serisine dahil. Burada değerlendirmeye tabi tutulan bilgisayarlar arasındaki en eski model; hatta diğerleri henüz tanıtılmışken Z13V9 bir süredir satışta. Dolayısıyla bu karşılaştırmayı okurken ve kendi kafanızda modellere puan verirken bu detayı aklınızdan çıkarmayın. Diğerlerinden bir adım geride olmasına rağmen VAIO Z13V9, onlarla performans konusunda rahatlıkla yarışır. 2.80 GHz hızında Intel Core i7 işlemcili ve Turbo Boost destekli cihaz, Dinamik Hibrid Grafik Sistem özelliği ile grafik modunu manuel olarak seçmenizi sağlıyor. Eğer “auto” seçili ise kullanıcının iş akışına uygun olarak “stamina” ve “speed” modlarından birini seçerek kendisi otomatik olarak optimize ediyor. Çok fazla işlemi bir anda yapmaya çalıştığınız zaman yüksek performansı sizi memnun edecek. Ancak sürekli yanınızda taşımak için satın aldığınız bir bilgisayarın genelde kucağınıza koyarak çalışacağınızı düşünürsek biraz fazla ısınması can sıkıcı olabilir.

AVANTAJLAR VE DEZAVANTAJLAR
Karbon fiber ve alüminyum malzeme ile rakipleri kadar hafif: 1,4 kilogram. VAIO Z için büyük avantaj. Klavyenin tuşları biraz fazla küçük; tuş boyutu daha ideal olan modeller görmüştük. Şimdilerde olabildiğince geniş tutulan mousepad’lerden Z serisinde eser yok. Estetik, tasarım, ağırlık karşılaştırması yaptığımızda ön sıralara yükselen VAIO Z’nin, klavye ve mouse kullanımında yüksek konfor iddiasında olmadığını söyleyebiliriz. Performansını borçlu olduğu tek bileşen işlemci değil; cihazın SSD’li olması da hızını artırarak duraklama ve gecikmeleri minimuma indiriyor. Pil ömrü, otomatik olarak performansı ikinci plana atan fakat enerji tasarrufunu ön plana çıkaran dizüstüler kadar uzun değil ama en hafif kullanımla pili, sizi 5 saat kadar idare edebilir.

KRİTİK ÖZELLİKLER

  • İncelik: 23,8 mm
  • Ağırlık: 1,44 kg
  • Ekran: 13,1 inç 1600×900 piksel
  • Pil Ömrü: 5 saat
  • İşlemci: Intel Core i7 2.8 GHz

SON KARAR
Sevdiğimiz markalardan VAIO’nun Z serisi bir parça lüks segmente hitap eden; üst sınıf bir performans bilgisayarı; ultra taşınabilir bir model. Dezavantajları var ama onun adı bile yeter.

ÜRÜN LİSTESİ ve KARŞILAŞTIRMA
Apple MacBook Air
Samsung 9 Serisi
Asus UX21
Dell XPS 15Z
Lenovo ThinkPad X1
Sony VAIO Z Serisi
Karşılaştırma Tablosu