reklamı kapat

POPÜLER

Ultra mobil dizüstü bilgisayar rehberi

Dell XPS 15Z
Dell XPS 15Z

Dell’in XPS 15Z’si çok yakından tanıdığınız bir stil ikonuna fazlasıyla benziyor. Umuyoruz ki Dell de bu gerçeği kabul ediyordur. Renk kullanımı ve şekil olarak tabii ki dizüstü dizüstüne benzer diyebilirsiniz ancak XPS 15Z, MacBook’u sanki biraz fazla andırıyor gibi… Asıl konumuzdan kopmayalım: Doğrusu Dell XPS 15Z, buradaki diğer dizüstü bilgisayarlardan bir gömlek daha üstün. Çoğu 13 inç olan ekran boyutlarının aksine XPS 15Z, 15 inçlik ekrana sahip. Üstelik de 15 inçlik dizüstüler (yalnızca PC’ler) arasındaki en ince cihaz olmak gibi bir iddiası var. Alüminyum ve magnezyum karışımı bir materyalden oluşan kasasıyla XPS 15Z, 24,6 mm inceliğinde. 2,5 kilogram ağırlığa sahip. Ekran boyutunun diğerlerinden daha büyük olduğunu düşünürsek ağırlık da aynı oranda artmış diyebiliriz.

KESKİN GÖRÜNTÜLER
Avantajları dezavantajlarını dengeleyen bir bilgisayar XPS 15Z. Diğerlerinden daha ağır çünkü ekranı diğerlerinden daha geniş. 1920×1080 piksel çözünürlük sunuyor. Yani diğerlerinde daha azına razı olmak durumunda kaldığınız halde XPS 15Z’de Full HD film ve oyunlarla aranızda hiçbir engel olmayacak. Klavyesi çok estetik bir şekilde hafifçe yuvarlatılmış kenarlı tuşlardan oluşuyor. Taşınabilirliğini değerlendirirken puanını kırsak da XPS 15Z, 2.3 GHz hızında Intel Core i5 işlemci ile çalışıyor. 6 GB DDR3 RAM sunan makinenin grafiklerinden ise 1 GB’lık NVIDIA GeForce GT525M sorumlu. İşleri başından aşkın olan bir iş adamının yanında taşıması için biraz hantal kaçan XPS 15Z, aynı iş adamının çoklu görevleri hızla yerine getirmesi gerektiğinde bilgisayardan alacağı performansla Dell’e farklı gözlerle bakacağı kesin. Yine aynı iş adamının uzun uçak yolculuklarında Full HD film izleyebileceğini bilmesi de muhakkak tercihine etki edecektir.

KRİTİK ÖZELLİKLER

  • İncelik: 24,6 mm
  • Ağırlık: 2,51 kg
  • Ekran: 15,6 inç 1920×1080 piksel
  • Pil Ömrü: 8 saat
  • İşlemci: Intel Core i5 2.3 GHz

SON KARAR
15 inçlik dizüstülerin en incesi XPS 15Z, tasarım olarak fark yaratmıyor ama ekran kalitesiyle diğerlerinin önüne geçiyor. Ultra taşınabilir segmentin nispeten daha güçlülerinden.

ÜRÜN LİSTESİ ve KARŞILAŞTIRMA
Apple MacBook Air
Samsung 9 Serisi
Asus UX21
Dell XPS 15Z
Lenovo ThinkPad X1
Sony VAIO Z Serisi
Karşılaştırma Tablosu